Mandarynka

Mandarynka
Mandarynka - skład i wpływ na zdrowie. Foto: Olga Filonenko, flickr.com

Mandarynka - często nazywana jest siostrą pomarańczy. Mniejsza od niej, ale dużo bardziej słodka i pyszna. Ma wiele witaminy C i, dzięki zawartości nobiletyny, doskonale chroni przed otyłością, cukrzycą i miażdżycą.

Pochodzi z Azji Południowej, gdzie hodowano ją już kilka tysięcy lat temu. W chwili obecnej mandarynkę uprawia się na całym świecie (w rejonach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym). Kupując mandarynki, kieruj się kolorem (im ciemniejsze tym lepiej) i zapachem - najzdrowsze owoce mają najbardziej intensywny zapach. Sezon na mandarynki zaczyna się w listopadzie. To idealny okres na ich spożywanie - duża zawartość witaminy C pomoże nam uniknąć przeziębienia.

Mandarynka - skład i właściwości

Duża zawartość witamin A i C wspomaga odporność organizmu, chroni go przed wolnymi rodnikami, opóźnia proces starzenia się skóry oraz zapobiega chorobom oczu. Mandarynka jest dobrym owocem dla osób na diecie - 100g owocu to około 40 kcal, a duża zawartość błonnika (około 1,8g na 100) pomoga utrzymać odpowiednią masę ciała.

Mandarynka a otyłość i nowotwory

W mandarynce znajdziemy fantastyczną substancję, nobiletynę, która chroni nas przed otyłością - udowodniono, że substancja zapobiega magazynowaniu się tłuszczu i wspiera procesy jego spalania. Dodatkowo nobiletyna chroni organizm przed cukrzycą i miażdzycą. Naukowcy udowodnili również, że spożywanie mandarynek zmniejsza ryzyko zachorowania na raka wątroby. Skórka mandarynek również ma dobroczynne działanie - w przypadku nowotworów zawiera substancję (salvestrol Q40), która zmniejsza guza.


comments powered by Disqus

REKLAMA


Facebook

redakcja  |   o nas  |   dla mediów  |   reklama  |   współpraca  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2013 © ZdrowyPortal.com. Wszelkie prawa zastrzeżone