Pieprz cayenne (kajeński)

pieprz cayenne właściwości
Pieprz Cayenne - właściwości, działanie, wpływ na zdrowie. Foto: Erik Norvelle, flickr.com

Pieprz kajeński to absolutnie obowiązkowa pozycja w kuchni każdego, kto dba o swoje zdrowie. Ten niepozorny, piekielnie pikantny proszek, powstały z wysuszonej i zmiażdżonej Cayenne, odmiany papryki rocznej, wykazuje szereg dobroczynnych właściwości dla naszego organizmu.

Pieprz kajeński, niemający tak naprawdę nic wspólnego z pieprzem, swoją nazwę zawdzięcza Kajennie – stolicy Gujany Francuskiej. Dzięki zawartym w sobie alkaloidzie – kapsaicynie, pieprz kajeński jest naszym wielkim sprzymierzeńcem nie tylko w walce o poprawę smaku naszych potraw. Jest przede wszystkim sprzymierzeńcem w walce z wieloma dolegliwościami, z którymi stykamy się na co dzień.

Pieprz Cayenne – właściwości

- chroni przed rakiem - silne właściwości antyoksydacyjne.

- znacznie przyśpiesza przemianę materii, a także podkręca temperaturę ciała, dzięki czemu łatwiej nam schudnąć.

- obniża poziom złego cholesterolu, oczyszcza ściany tętnic, zmniejsza ryzyko powstawania zmian zakrzepowych, zapobiega agregacji płytek krwi w tętnicach, co w konsekwencji zmniejsza ryzyko udaru i zawału.

- działa przeciwbólowo – dzięki zawartości kapsaicyny działa silnie przeciwbólowo

- pomaga przy przeziębieniu – dzięki działaniu bakteriobójczego wspomaga walkę z przeziębieniem i bólem gardła (płukanie jamy ustnej mieszanką szczypty pieprzu kajeńskiego z 200 ml wody). Przynosi ulgę przy zatkanym nosie. Nie należy jednak stosować go przy przewlekłym i bardzo mocnym przeziębieniu, gdyż może wtedy działać odwrotnie i dodatkowo osłabiać organizm.

- usprawnia trawienie, łagodzi wzdęcia i bóle brzucha

Pieprz Cayenne w kuchni

Pieprz Cayenne z powodzeniem możemy dodawać do wielu potraw goszczących na co dzień w naszej kuchni. Doskonale komponuje się z drobiem (można dodać łyżeczkę pieprzu do marynaty), makaronami, warzywami, sosami, daniami kuchni azjatyckiej, a nawet z czekoladą.

Pieprz Cayenne w kosmetologii

Pieprz kajeński wykazuje silne właściwości ogrzewające i wyszczuplające. Zawarty jest w wielu kosmetykach antycellulitowych i wyszczuplających. Wcierany w skórę silnie rozgrzewa.

Przeciwskazania

Pieprz kajeński spożywany w dużych ilościach powoduje podrażnienie przewodu pokarmowego i błon śluzowych, zaleca się więc stosowanie go z umiarem. Przy nadmiernym spożywaniu może podnosić ciśnienie krwi.


comments powered by Disqus

REKLAMA


Facebook

redakcja  |   o nas  |   dla mediów  |   reklama  |   współpraca  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2013 © ZdrowyPortal.com. Wszelkie prawa zastrzeżone