Technika Pomodoro – banalna (i skuteczna!) technika zarządzania czasem

autor: Mateusz Jakubowski   |   24.10.2013   |   22:02   |   ZdrowyPortal.com > Psychologia i motywacja
technika pomodoro
Technika Pomodoro - skuteczna technika zarządzania czasem. Foto: callion, flickr.com

Technika Pomodoro należy do jednej z najlepszych technik zarządzania czasem. Stosować może ją każdy, poprawiając znacznie swoją efektywność. Wymyślił ją pod koniec lat 80-tych Włoch Francesco Cirillo. Nazwa nawiązuje do kuchennego minutnika w kształcie pomidora, którym ów osobnik posługiwał się na studiach, opracowując tą technikę. Czym jest dokładnie i jakie są korzyści z jej stosowania?

Technika Pomodoro polega na sporządzeniu sobie listy zadań i wykonywanie ich w 25-cio minutowych cyklach (zwanych Pomodoro). Po każdym Pomodoro następuje 5 minut przerwy, po czym przechodzimy do wykonywania następnego zadania. Po czterech Pomodoro następuje dłuższa (15-30 minut) przerwa, po której wracamy do wykonywania dalszych zadań.

Proste, prawda? A jakie skuteczne!

Technika opiera się na założeniu, że najbardziej efektywni jesteśmy w początkowej fazie działania. Krótkie cykle pozwalają nam cały czas działać na najwyższych obrotach. Częste przerwy nie pozwalają na znużenie. Każdy z Was na pewno doświadczył tego stanu, gdy siedząc pół dnia nad jednym projektem, po jakimś czasie mamy pustkę w głowie i ciężko jest nam skupić się na zadaniu. Dzięki Pomodoro zapomnimy o tym problemie. Krótki czas trwania każdego Pomodoro pozwala utrzymać nasze największe skupienie na zadaniu. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że warto mieć coś odmierzającego czas, minutnik, który po 25-ciu minutach zadzwoni, informując nas, że czas minął. Dzięki temu unikniemy rozkojarzenia i zerkania co chwila na zegar. Świadomość posiadania na zadanie zaledwie 25-ciu minut pozwala nam także uniknąć marnowania czasu na Facebooku, YouTube i innych.

Technika pomodoro - jak zacząć?

1. Na początku dnia napisz sobie listę zadań. Posortuj ją, zaczynając od zadań najważniejszych. Od nich zaczniesz. Nie zarzynaj się i nie poświęcaj na listę zadań zbyt wiele czasu. Kilka słów o każdym zadaniu absolutnie wystarczy. „Przygotować ofertę dla klienta XYZ” – tyle wystarczy.

2. Nastaw minutnik na 25 minut i zabieraj się za pierwsze Pomodoro. Skup się wyłącznie na tym jednym zadaniu, nie pozwól, żeby ktokolwiek Ci przeszkodził. To tylko 25 minut. Świat się nie skończy, jeżeli w tym czasie wyciszysz telefon, wyłączysz Facebooka i nie będziesz natrętnie sprawdzać poczty. Przez 25 minut pracuj wyłącznie nad tym jednym zadaniem.

3. Gdy minutnik zadzwoni, masz chwilę przerwy. Oderwij się na moment od wszystkiego, złap oddech. Wiem, że czasem możesz mieć z tym problem (praca na etat), kombinuj. Po 5 minutach uruchamiasz minutnik i zabierasz się za kolejne Pomodoro. Nawet jeżeli poprzednie Pomodoro jest nieukończone, zabierasz się za kolejne zadanie.

4. Po 4 Pomodoro robisz sobie dłuższą przerwę. 15-30 minut. Czas na kawę, krótki spacerek i pogaduchy z blondyną z kadr.

Po tej przerwie cały cykl zaczyna się na nowo.

Technika pomodoro - o czym pamiętać?

1. W trakcie wykonywania Pomodoro skupiasz się wyłącznie na nim. Niech nic Cię nie rozprasza!

2. Większe zadania najlepiej rozdzielać na mniejsze Pomodoro

3. Zaczynaj od zadań najważniejszych i najtrudniejszych.

4. Technika doskonale motywuje do wykonywania zadań z gatunku tych nielubianych.


comments powered by Disqus

REKLAMA


Facebook

redakcja  |   o nas  |   dla mediów  |   reklama  |   współpraca  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2013 © ZdrowyPortal.com. Wszelkie prawa zastrzeżone