Banan

banan skład i właściwości
Banan - wpływ na zdrowie. Foto: Ian Ransley, flickr.com

Banan to jeden z najpopularniejszych owoców na świecie. Jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od arabskiego słowa "banan" (palec). Występuje w strefie zwrotnikowej Azji, Afryki i Ameryki i Australii.

Banany przed trafieniem do naszych kuchni przechodzą bardzo daleką drogę - większość bananów pochodzi z Brazylii, Indii i Ekwadoru, co oznacza, że od Europy dzieli je kilkutygodniowa podróż statkiem. W związku z tym, aby banany wytrzymały transport, zbierane są przed osiągnięciem dojrzałości. Dzięki temu, umieszczone w chłodniach, są w stanie wytrzymać transport m.in. do Europy, gdzie umieszcza się je w dojrzewalniach i daje im czas na to, aby dojrzały. Wtedy dopiero banany trafiają do sklepów.

Banany z brązowymi plamami nie są wcale niedobre. Są lepsze niż zółte, pozbawione plam banany. Wszystko dzięki substancji CMN zawartych w bananach z plamami, która zwalcza patologiczne komórki i chroni nas przed nowotworami.

Banany to świetne źródło witamin, zarówno z grupy A, B, jak i C, dzięki czemu uważa się, że jedzenie codziennie bananów jest lepsze od codziennego spożywania jabłek.

Banany na ciśnienie

Banany będą niesamowitym sprzymierzeńcem, jeżeli walczymy z nadciśnieniem. Banan to jedno z największych skupisk potasu, który wpływa na obniżenie ciśnienia. jest zalecany osobom, które mają nadciśnienie.

Banany na poprawę humoru

Banan jest jednym z owoców poprawiających nasze samopoczucie i dodających siły. Wszystko dzięki zawartym w bananie tryptofanie, który działa antydepresyjnie i relaksacyjnie.

Banany dla osób odchudzających się

Niestety, na banany powinny uważać osoby odchudzające się. Banany posiadają sporo kalorii - 100g owocu to około 90 kalorii. Kolejnym minusem bananów jest ich wysoki indeks glikemiczny.


comments powered by Disqus

REKLAMA


Facebook

redakcja  |   o nas  |   dla mediów  |   reklama  |   współpraca  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2013 © ZdrowyPortal.com. Wszelkie prawa zastrzeżone