Czosnek

czosnek witaminy
Czosnek - właściwości, działanie, wpływ na zdrowie. Foto: Crispin Semmens, flickr.com

Czosnek od wieków nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Na co działa? Jak go stosować? Niby proste pytania, ale większość z nas nie potrafi na nie szczegółowo odpowiedzieć.

Czosnek od lat stanowi bardzo dobry środek na przeziębienie. Gdy nas dopadnie, najlepiej zjeść go wtedy z kromką chleba, lub, jak wolą nasze babcie, w bogatej wersji, z miodem, mlekiem lub cytryną.

Czosnek można stosować na wiele innych dolegliwości

Po pierwsze zalecany jest dla osób w szczególności starszych, z chorobami układu krążenia, ponieważ zawarte w czosnku substancje działają przeciwmiażdżycowo, odmładzają organizm, przeciwdziałają reumatyzmowi i oczyszczają organizm. Najlepiej podawać go wtedy w formie nieprzetworzonej, lub w postaci nalewki. Warto pamiętać, że czosnek nie może być alternatywną formą leczenia.

Czosnek można również stosować w przypadku biegunki, ponieważ ma on działanie bakteriobójcze a przypadlość, która nas męczy może być wywołana drobnoustrojami. W tym wypadku należy ok 6 ząbków drobno posiekać lub rozgnieść dodać do niego natkę pietruszki wedle uznania i masło, wymieszać i można jeść z chlebem od 1 do 3 kromek dziennie.

Czosnek na przeziębienie pęcherza moczowego

Czosnek można tez stosować w walce z przeziębieniem pęcherza moczowego. Należy pić napar z czosnku, który można przygotować aż w dwóch wersjach:
1. Ok 6 ząbków czosnku gotujemy w 200ml wody, do miękkości, po czym przecedzamy, studzimy i taki napar wypijamy codziennie rano przez kilka dni.
2. 4 Ząbki czosnku gotujemy z 500 ml białego wina przez 15-20 minut, napar wypijamy na ciepło codziennie przed snem również przez 3 do 4 tygodni. Dodatkowo należy pić wtedy napar z owsa lub jęczmienia przygotowany na wodzie.

Sok z czosnku, mieszaninę czosnku, z sokiem z cytryny można stosować również na zmiany wrzodziejące lub trudno gojące się rany. Takie działanie przyspiesza gojenie się ran.

Jak usunąć zapach czosnku z ust?

Czosnek ma wiele zalet, ale ma też jedną ogromną wadę – zapach. Są jednak mało rozpowszechnione, ale za to skuteczne sposoby na pozbycie się, nieprzyjemnej woni. Pierwsza możliwość zakłada długie żucie kminku i zielonej fasoli, Druga jest już znacznie przyjemniejsza: wypicie 2 kieliszków wina. I trzecie rozwiązanie najszybsze: zjedzenie natki pietruszki lub liścia selera usuwa nieprzyjemną woń.

Ze spożyciem czosnku trzeb też zachować umiar, ponieważ spożyty w nadmiarze może podrażniać śluzówkę żołądka, potem pojawić się mogą zaczerwienienia na skórze i dziwny jej zapach.

Czosnek chiński kontra polski czosnek

Przy zakupie czosnku warto zwrócić uwagę na to skąd pochodzi. Czosnek chiński budzi dziś wiele kontrowersji, bo przecież jak to, żeby Polak chiński czosnek kupował? Nigdy w życiu! Ale prawda, jest taka, że każdy z nas chciałby kupić nasz „ojczyźniany” najlepiej za 1/10 ceny. Każdy z nas czuje się bezpieczniej kupując czosnek pochodzący z Polski, ale cena to jedno a wierność polskim produktom to drugie, dlatego też często wybieramy tą bardziej ekonomiczną wersję, czasem nawet nie świadomie. Chciałabym rozwiać najczęstsze mity na temat czosnku chińskiego.

  1. Czosnek chiński jest biały, różowy jest polski

Nie do końca jest to takie proste, ponieważ kolor czosnku nie jest sprawą uprawy a odmiany. Istnieje ich wiele od czerwonych po śnieżnobiałe. W samej Polsce spotykamy kilka odmian o różnych kolorach ( Huzar, Mega), na sklepowych półkach możemy jednak najczęściej dostrzec ten różowo- biały i to jest fakt. Widzimy je najczęściej, ponieważ media propagują ten kolor, jako prawidłowy, w skutek, czego jest on najlepiej sprzedawany dziś na polskim rynku, a wiec i sprzedawcy chętniej uprawiają tą odmianę. Wspomnę też o tym, że Hiszpanie zauważyli, ze preferujemy czosnek o lekko różowym nawet fioletowym zabarwieniu w związku, z czym taki eksportują do Polski. Czy to czyni z tej rośliny nasz polski czosnek? Kiedy kupujemy go na targu dobrze jest zapytać skąd pochodzi i jaka to odmiana – uczciwy sprzedawca powinien mięć takie informacje? Kiedy czosnek kusi nas w sklepie, sprawdźmy czy jest odpowiednio oznakowany. Wszystkie informacje powinny być napisane przy miejscu gdzie leży.

  1. Czosnek chiński jest ubogi w właściwości lecznicze

Każdy czosnek zawiera alloinę – substancje czynną, której działanie pozytywnie wpływa nasz organizm. Nie należy zapominać, że czosnek pochodzi z Chin i tam tez od wieków uważany jest za przyprawę i ziele lecznicze, tak, więc tylko ten zmodyfikowany może być pozbawiony drogocennych dla nas właściwości.

  1. Polski czosnek sadzony jest tylko wiosną

Fałsz, w Polsce mamy czosnek sadzony na wiosnę i jest to czosnek tzw. JARY i czosnek OZIMY – sadzony na zimę.

  1. Chiński czosnek jest tani

To fakt, musi być on bardzo tani skoro osobie go produkującej opłaca się: podjąć jego uprawę i zadbać o nią, przetransportować go na dalekie odległości i sprzedać mimo naliczanych marży przez całe grono pośredników.  I tak niestety, taka roślina jest tańsza niż ta produkowana kilka km od naszego zamieszkania. Jeżeli osoba świadomie wybiera ten rodzaj czosnku ze względu na jego smak czy cenę. Wszystko jest w porządku, problem rozpoczyna się, gdy kupujemy chiński czosnek myśląc, że wybieramy nasz „ojczysty”. W dużych sieciach sklepowych takie rzeczy nie powinny mieć miejsca, ze względu na kontrole, ale też na to, że sieciówki mają zazwyczaj w 95% starannie opisane warzywa i owoce.

  1. Czosnek chiński nie kiełkuje

To prawda, kiełkowałby zapewne tak samo jak polski, ale jest poddawany wielu zabiegom np. takim jak promieniowanie, które wydłuża jego trwałość, po to właśnie, aby nie kiełkować, bo wiązałoby się to z ogromnymi stratami dla producenta.

Który czosnek wybrać? Decyzja należy do was.


comments powered by Disqus
Tagi: czosnek  

REKLAMA


Facebook

redakcja  |   o nas  |   dla mediów  |   reklama  |   współpraca  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2013 © ZdrowyPortal.com. Wszelkie prawa zastrzeżone