Nadwaga

autor: Milena Szerepko   |   30.06.2013   |   18:32   |   ZdrowyPortal.com > Zdrowie
nadwaga
Nadwaga. Foto: FBellon, flickr.com

Nadwaga to, zaraz obok otyłości, najczęstszy problem dzisiejszych czasów, związany ze stylem życia. Jest czynnikiem rozwoju wielu chorób, między innymi chorób serca i cukrzycy typu 2, ale przede wszystkim jest też powodem przedwczesnej śmierci. Pomimo tego, że na nadwagę cierpi ok 60% Polaków, nie definiuje sie jej jako choroby, ale jako stan patologiczny. Najczęściej przyjmuje się że na nadwagę cierpią osoby, których BMI mieści się w przedziale 25 -29,9. Osoba z BMI powyżej 30 to juz osoba mająca otyłość.

Przyczyny nadwagi są różne, za najważniejsze uznaje się:

- brak aktywości fizycznej lub jej niedostatek. Minimalny czas jaki powiniśmy spędzać w ruchu innym niż codzienne czynności to 30 minut każdego dnia.

- choroba - nie zdajemy sobie sprawy, że do takiego stanu rzeczy może prowadzić inne równoległe schorzenie. Kiedy restrykcyjna dieta nie pomaga, codzienna aktywność fizyczna nie przynosi rezultatu, a waga wciąż stoi w miejscu warto udać sie do lekarza, bo nadwaga która się pojawiła może świadczyć o niedoczynności tarczycy, depresji, zespole Cushinga lub zespole jajników policystycznych.

-podłoże psychiczne - często osoby cierpiące na nadwagę i otyłość mają skłonności do nieświadomego, uporczywego podjadania, którego nie są w stanie kontrolować, a często nawet nie zauważają.

- źle zbilansowana dieta i jej forma (między innymi brak jednorodnych godzin posiłków, szybkie spożywanie posiłków, podjadanie przekąsek - mało kto z nas się do tego przyznaje, ale wstając i biorąc do ust pierwszy kęs pożywienia rozpoczynamy jeden wielki posiłek trwający średnio 12godzin. Śniadanie, ciasteczko, sok owocowy, jabłko, obiad, orzechy, kanapka, jabłko, kolacja….. Organizm nie ma możliwości poczucia głodu.

Co zrobić, kiedy okaże sie ze ten problem dotyczy nas samych?

Pierwsze, po co sięgamy to tabletki, ale czy warto? Od lat przemysł chce uśpić nasza czujność nowatorskimi reklamami produktów, które to w cudowny sposób rozwiążą każdy nasz problem. Bo oczywiście nie tylko z dnia na dzień będziemy szczuplejsi o kilka kilogramów, to w dodatku będziemy od razu szczęśliwsi, a znajomi będą nam zazdrościć "dobrej formy". Tylko czy aby na pewno ta świetna forma nie jest nabijaniem nas w butelkę? Nie ma środka, który w cudotwórczy sposób odejmie nam kilka kilo, na taki proces składa sie całość procesów zachodzących w naszym organizmie, ale też to, w jaki sposób dbamy o swoje ciało. Większość osób, która uzyskuje redukcje masy ciała poprzez środki farmaceutyczne, zapomina szybko o tym, że stosowała również mocno zbilansowaną dietę i ruszała sie więcej niż zwykle. Schudnięcie błędnie przypisuje się magicznym tabletkom. Niestety - chcąc schudnąć, bez ruchu, wizyty u dietetyka i zmiany nawyków żywieniowych się nie obejdzie (oczywiście przy założeniu, że na nadwagę zapracowaliśmy  sami, a nie jest to wynik innych dolegliwości). Suplementy diety mogą być ewentualnym dodatkiem i pomocnikiem w walce, jednak pod warunkiem, że zostały kupione w sprawdzonej aptece (zapomnij o kupowaniu "magicznych kapsułek" z nieznanego, internetowego źródła) i po konsultacji z lekarzem.

Kiedy żadne tabletki, proszki i plasterki nie przynoszą skutków, zazwyczaj myślimy o zmianie diety, ("bo akurat koleżanka z pracy/szkoły/uczelni schudła na nowej "diecie Cud", albo nie jadła chleba przez kilka miesięcy lub jadła non stop kefir itp.). Zanim weźmiemy na siebie obowiązek gotowania sobie codziennie zupy kapuścianej lub innych rarytasow, poczekajmy miesiąc i sprawdźmy czy osoba polecająca znów nie boryka sie z dawnym problemem. Dieta cud nie istnieje, a właściwie istnieje wiele pseudo diet cud, ich liczba równa sie liczbie osób borykających sie z nadwaga. Jest tylko jedna i podstawowa dieta, przynosząca efekty - dieta odpowiednio zbilansowana zależna od wieku, trybu życia, potrzeb i płci + ruch. O ile pobiegać, skakać, pływać możemy sami i nie zawsze potrzebujemy osobistego trenera, o tyle bez dietetyka nie obejdzie się przy większej nadwadze. Idealnie byłoby, aby osoby z nadwagą lub otyłoscią w pierwszej kolejności wybierały ostatni sposób "odchudzenia się", aby nie robiły sobie krzywdy w postaci dodatkowych kilogramów po dietach cud lub w postaci nowych schorzeń wynikających z efektów ubocznych środków farmaceutycznych, bo nie oszukujmy się: każdy jakieś ma.


comments powered by Disqus
Tagi: nadwaga   zdrowie  

REKLAMA


Facebook

redakcja  |   o nas  |   dla mediów  |   reklama  |   współpraca  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2013 © ZdrowyPortal.com. Wszelkie prawa zastrzeżone