Czy picie kranówki jest zdrowe?

Czy woda z kranu jest zdrowa
Czy picie kranówki jest zdrowe? Foto: Paul-W, flickr.com

Nie ufamy kranówce. Boimy się ją pić, dlatego wolimy sięgać po kupną, butelkowaną wodę. Czy dobrze robimy? Czy picie kranówki naprawdę jest niezdrowe? Czy woda z kranu jest gorsza od wody butelkowanej?

Nasza nieufność do kranówki sięga czasów minionego ustroju, kiedy woda ta nie musiała spełniać żadnych norm i nikt nie sprawował nad nią kontroli. Mieliśmy śmierdzącą, wątpliwej jakości wodę z kranu, której nie dało się pić. Czasy się jednak zmieniają i dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Kranówka w pełni nadaje się do picia. A co najciekawsze, badania wykazały, że woda kranowa jest lepsza od wielu dostępnych w sklepach wód butelkowych.

Dzisiaj, woda trafiająca do naszych kranów, musi spełniać surowe normy unijne. W większych miastach stan wody badany jest codziennie, dzięki czemu ryzyko przedostania się do naszych domów skażonej wody jest bliskie zeru. Nim woda trafi do naszych kranów, poddawana jest procesom filtracji i uzdatniania. Oczyszczanie wody jest procesem wieloetapowym, na końcu którego otrzymywana jest czysta, nieskażona i zdatna do picia woda. Dodatkowo, oczyszczona woda zostaje poddana biomonitoringowi – woda trafia do zbiorników z małżami, które są bardzo wrażliwe na wszelkie zanieczyszczenia wody. Małże zamykają się, jeżeli w wodzie znajduje się jakiekolwiek zanieczyszczenie. Jeżeli woda nie spowoduje zamknięcia się małż – trafia do naszych kranów.  

Zawartość minerałów w kranówce

Utarło się przekonanie, że kranówka pozbawiona jest minerałów, przez co nigdy nie dorówna wodzie butelkowanej. To nieprawda. Kranówka posiada często więcej minerałów, niż woda sprzedawana w sklepach. W 2012 roku przeprowadzono w Polsce badanie. W Stargardzie Szczecińskim pobrano próbki kranówki z kranów losowych mieszkań. Woda została gruntownie przebadana wraz z 14-toma najpopularniejszymi wodami butelkowanymi. Wody badano pod względem zanieczyszczeń i zawartości minerałów. Wyniki są szokujące – na 15 wód biorących udział w badaniu, kranówka zajęła siódme miejsce! Okazała się lepsza od połowy sprzedawanych w sklepach wód. Pod względem minerałów, woda kranowa posiada skład zbliżony do wody sprzedawanej w sklepach. Jak pokazują wyniki badań, minerałów zawartych w kranówce (zwłaszcza tych najważniejszych dla zdrowia: magnezu, potasu, wapnia czy sodu) często jest więcej niż w wodach butelkowych.

Prawda o wodzie butelkowej

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Glasgow, aż 40% wód butelkowych wywodzi się z kranówki. Taka woda zostaje sztucznie uzupełniona minerałami i sprzedawana jest w sklepach, często z etykietami pokazującymi górskie strumyki. To wyłącznie marketingowa sztuczka. Taka woda nie różni się zbytnio od kranówki, poza dużo wyższą ceną. Wody sklepowe dzielą się na trzy kategorie: wody naturalne mineralne, wody naturalne  źródlane oraz wody mineralizowane. Kupując wodę w sklepie, sprawdźmy na etykiecie, co kupujemy, żebyśmy nie zostali „nabici w butelkę” i nie kupili mineralizowanej kranówki.

Cena wody z kranu

Jak już wiecie, kranówka nadaje się do picia. Ile pieniędzy można zaoszczędzić, rezygnując z butelkowanej wody na rzecz wody z kranu? Okazuje się, że bardzo dużo. Średnia cena za metr sześcienny wody (1000 litrów) to około 4 zł. Zakładając, że w sklepie butelka 1,5l kosztuje około 1,5zł, oznacza to, że za taką samą ilość wody butelkowej zakupionej w sklepie musielibyśmy zapłacić około 1000 złotych!

Zagrożenie w kranówce – chlor i stare rury

Do kranówki dodawane są śladowe ilości chloru, dzięki któremu mamy pewność, że w wodzie nie rozwiną się żadne bakterie. Ilość chloru zawartego w kranówce nie ma rzekomo wpływu na nasze zdrowie. Jeżeli jednak nie chcemy wprowadzać chloru do organizmu, wystarczy, że nalaną kranówkę odstawimy na kilka godzin, dzięki czemu chlor wyparuje.

Pamiętajmy również, że oczyszczona woda, nim trafi do naszych kranów, ma do przebycia długą drogę. To właśnie tutaj może pojawić się ryzyko jej zanieczyszczenia  - woda wędrując starymi rurami może zostać zanieczyszczona osadami. Nim zaczniemy pić kranówkę, warto dowiedzieć się, ile lat mają rury w zamieszkanym przez nas budynku. Jeżeli rury są kilkudziesięcioletnie, warto pomyśleć o zainstalowaniu filtra, który wyłapie większość zanieczyszczeń. Kolejną rzeczą, która uchroni nas przed zanieczyszczeniami z rur, jest spuszczenie wody przed nalaniem kranówki – spuśćmy 2,3 litry wody, nim zaczniemy napełniać nią swoją szklankę.


comments powered by Disqus
Tagi: kranówka   zdrowie  

REKLAMA


Facebook

redakcja  |   o nas  |   dla mediów  |   reklama  |   współpraca  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2013 © ZdrowyPortal.com. Wszelkie prawa zastrzeżone