Winogrono

winogrona właściwości
Winogrono - właściwości, działanie, wpływ na zdrowie. Foto: freefotouk, flickr.com

Winogrono należy do najstarszych owoców uprawianych przez człowieka. Już 4000 lat p.n.e. winogronem zajadali się starożytni egipcjanie. Współczesne badania dowodzą jednak, że kolebką winogron oraz wina są tereny dzisiejszej Gruzji, gdzie owoce te hodowano już 8000 lat temu.

Winogrona, w porównaniu do innych owoców, mają stosunkowo niewiele witaminy C, a w dodatku zawierają dużo cukrów, jednakże występujące w nich cenne substancje powodują, że winogrona należą do jednych z najlepszych owoców chroniących nas przed chorobami.

Skład i właściwości winogron

Największym dobrodziejstwem zawartym w winogronach są proantocyjanidyny, które wykazują rewelacyjne właściwości profilaktyki antynowotworowej. Są to antyoksydanty wielokrotnie silniejsze od witaminy E i C. Wykazują również działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwalergiczne, a w dodatku chronią nas przed miażdżycą dzięki zapobieganiu utlenieniu złego cholesterolu LDL. Proantocyjanidyny występują głównie w pestkach winogron, dlatego pamietaj - od dzisiaj jesz winogrona razem z pestkami. Kolejnym cudownym składnikiem zawartym w winogronach jest resveratrol, który również wykazuje świetne właściwości antyrakowe. Występuje w skórkach winogron (więcej jest go w czerwonych winogronach), dlatego i tutaj musisz pamiętać, aby zjadać całe owoce.

Mimo niskiej zawartości witaminy C, winogrona dostarczają spore ilości witaminy A oraz witamin z grupy B. Wpływa to korzystnie na wzrok oraz na nasze samopoczucie, obniżając poziom stresu.

Winogrona zawierają sporo cennych minerałów, zawarty w nich potas reguluje gospodarkę wodną organizmu i wpływa korzystnie na nasze samopoczucie, rytm pracy serca oraz obniża ciśnienie. Jako jedno z niewielu owoców zawiera bor, który sprzyja budowie masy mięśniowej i zwiększa poziom testosteronu u mężczyzn, a u kobiet znacząco łagodzi objawy menopauzy.

Przeciwwskazania

- winogrona zawierają sporo cukrów, dlatego uważać na nie powinny osoby z nadwagą


comments powered by Disqus
Tagi: winogrono   owoce  

REKLAMA


Facebook

redakcja  |   o nas  |   dla mediów  |   reklama  |   współpraca  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2013 © ZdrowyPortal.com. Wszelkie prawa zastrzeżone