Pomarańcza

pomarańcza odchudzanie
Pomarańcza - właściwości, działanie, wpływ na zdrowie. Foto: sunnyUK, flickr.com

Pomarańcza pochodzi pierwotnie z Azji, skąd rozprzestrzeniła się na cały świat. Dzisiaj jest najbardziej rozpowszechnionym drzewem owocowym na świecie - uprawy pomarańczy możemy znaleźć w ponad 100 krajach całego globu!

Nie ma się temu co dziwić - pomarańcza jest pyszna, zdrowa, a w dodatku jest łatwa w uprawie i niesamowicie wydajna - jedno dojrzałe drzewo pomarańczowe daje nawet 1000 owoców rocznie przez 50 do 80 lat!

Pomarańcza - skład i właściwości

Pomarańcze stanowią źródło potężnej dawki witaminy C, która nie tylko wzmacnia naszą odporność, chroniąc nas przed chorobami, ale jest również cennym antyoksydantem, który przeciwdziała wolnym rodnikom, chroniąc nas tym samym przed nowotworami! Prócz tego pomarańcza zawiera dużo potasu, który reguluje w organizmie gospodarkę wodną oraz korzystnie wpływa na mięśnie i układ nerwowy, wapnia (dwie pomarańcze zawierają tyle wapnia, co szklanka mleka!), zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3  i omega-6, kwasu foliowego (którego niedobór zwiększa zagrożenie zachorowania na nowotwór) oraz błonnika (około 2,4g/100). Jest przy tym niskokaloryczna - 100g owocu to zaledwie 47 kalorii!

Po pomarańcze warto sięgnąć, kiedy dopadnie nas wzdęcie lub zaparcie - złagodzi obydwie dolegliwości. Prócz tego usprawnią pracę serca i obniżą ciśnienie oraz poziom złego cholesterolu, a dzięki zawartości pektyn poprawiają pracę jelit i zmniejszają wchłanianie toksyn zalegających w jelicie grubym.

Pomarańcza - pogromca raka

Z badań przeprowadzonych przez magazyn "Nutrition and Cancer" wynika, że pomarańcze wykazują właściwości antynowotworowe, a także wpływają pozytywnie na leczenie wcześnie zdiagnozowanych nowotworów (chemoprewencja), zwłaszcza raka sutka, wątroby i jelita grubego. Wszystko dzięki zawartości przeciwutleniających flawonoidów (m.in. hesperydyny lub naringeniny), które powodują, że sok z pomarańczy działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, antymutagennie, antygenotoksycznie i cytoprotekcyjnie.

Pomarańcza - warto pamiętać

- Warto jeść pomarańcze razem z białą skórką i błonami - to właśnie w nich znajduje się najwięcej zdrowotnych substancji

- Pamiętajmy, żeby nie spożywać soku pomarańczowego w nadmiernych ilościach. Ze względu na bardzo wysokie stężenie potasu w pomarańczach, codzienne spożywanie dużych ilości świeżych pomarańczy lub picie soku pomarańczowego może doprowadzić do hiperkaliemii (podwyższony poziom potasu we krwi), co w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci.


comments powered by Disqus
Tagi: pomarańcza   owoce  

REKLAMA


Facebook

redakcja  |   o nas  |   dla mediów  |   reklama  |   współpraca  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2013 © ZdrowyPortal.com. Wszelkie prawa zastrzeżone