Bób
Bób - właściwości, działanie, wpływ na zdrowie. Foto: lan-S, flickr.com |
Bób to jedno z pierwszych warzyw, które człowiek nauczył się hodować. Początki uprawy bobu sięgają epoki neolitu (10 000 lat wstecz), zajadali się nim zarówno rzymscy cesarze, egipscy faraonowie jak i cesarze odległych Chin. Nasiona bobu znaleziono w starożytnej Troi oraz polskim Biskupinie. Towarzyszy ludzkości od tysiącleci. Nic dziwnego - bób nie tylko smakuje, ale również korzystnie wpływa na nasze zdrowie.
Sezon na bób rozpoczyna się wczesnym latem i trwa zaledwie kilka tygodni. Warto wykorzystać ten czas i pozwolić na to, aby bób zagościł w naszej kuchni. To idealna i zdrowa przekąska, która, spożywana w rozsądnych ilościach, dostarczy nam sporo witamin i składników odżywczych.
Bób - skład i właściwości
Bób to doskonałe źródło białka (7g/100g) oraz błonnika (6g/100g), który m.in. wspomaga trawienie, chroni przed nowotworami przewodu pokarmowego oraz daje nam uczucie sytości. Znajdziemy w nim również witaminy A, C oraz potężną dawkę witamin z grupy B (100g ziaren bobu pokrywa nasze dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy). W porównaniu do innych roślin strąkowych, bób nie jest aż tak kaloryczny - 100g świeżych ziaren to około 66 kalorii. Kolejnym argumentem przemawiającym za bobem jest duża zawartość potasu i żelaza, wapnia i magnezu, a także steroli roślinnych, które chronią nas przed nowotworami oraz aminokwasu l-DOPA, który zwiększa syntezę hormonu wzrostu i chroni nas przed chorobą Parkinsona.
Bób - warto wiedzieć
- bób można trzymać w lodówce do tygodnia czasu, nie traci wtedy swoich właściwości odżywczych
- najwięcej witamin i składników odżywczych znajduje się w skórce - po ugotowaniu bobu można ją jeść
- bób jedzony w nadmiarze powoduje wzdęcia - nie przejadajmy się nim
REKLAMA