Cebula
Cebula - właściwości, działanie, wpływ na zdrowie. Foto: Svadilfari, flickr.com |
Ciężko znaleźć osobę, która lubi całować się z cebulowym posmakiem lub nie uroniła przez cebulę ani jednej łzy. Cebula króluje w naszych kuchniach przede wszystkim jako dodatek do różnych potraw i może nie musimy jej stawiać pomników (śladem zachodniej Ukrainy), ale grzechem jest nie docenić jej leczniczych właściwości.
Bardzo istotną właściwością cebuli jest jej wpływ na obniżenie ryzyka wystąpienia zawału i zapobieganie miażdżycy oraz obniżenie poziomu cukru u diabetyków. Warzywo to, wbrew pozorom, zawiera wiele witamin oraz mikro- i makroelementów. Jest również źródłem składników mineralnych: siarki, krzemu, cynku i fosforu. Stąd właśnie jej właściwości podnoszące naszą odporność, pomagające zwalczać różne infekcje oraz wspomagające trawienie. Jeżeli macie problemy z zaparciami – jedzcie cebulę. Wykazuje ona działanie bakteriobójcze, pobudzające wydalanie moczu, usuwające nadmiar wody z organizmu, łagodnie obniża ciśnienia krwi, pobudza apetyt, eliminuje gazy i reguluje stolec i wzmocnia organizm. Amerykańscy badacze wykazali, że codzienne jedzenie surowej cebuli minimum dwa miesiące prowadzi do wzrostu „dobrego” cholesterolu – HLD, a obniżenie tego „złego” – LDL. Warzywo to również oczyszcza naszą krew. Jest też dobra wiadomość dla Panów. Cebula stanowi źródło cynku, który przeciwdziała przerostowi gruczołu krokowego, czyli prostaty.
Pewnie nie każdy odważył się spróbować, ale wąchanie surowej cebuli naprawdę odkaża nasze zakatarzone nosy i pomaga udrożnić drogi oddechowe. Moje niewdzięczne wspomnienie z dzieciństwa, związane z cebulą to syrop z niej zrobiony w warunkach domowych! Zmora mojego dziecięcego światka! Jednak dziś, na szczęście, jestem już dużą dziewczynką i nauczyłam się doceniać jej cudowne właściwości lecznicze w przypadku przeziębienia czy grypy. Świetnie wspomaga organizm, babcia miała rację. Wystarczy pokrojoną cebulę zasypać cukrem i pozostawić w ciepłym miejscu na kilka godzin. Po co truć się antybiotykami, kiedy można skorzystać z daru natury.
Cebula na urodę
Jeśli pojawiają się wrzody na skórze, dobrze jest stosować pomocniczo okłady z rozgotowanej cebuli. Proste, a skuteczne. Potwierdzono również jej lecznicze właściwości w przypadku oparzeń, odmrożeń, w stanach zapalnych żylaków, czyrakach, a także trądziku różowatego. Ma ona zresztą duże zastosowanie w preparatach i lekach antytrądzikowych. Natomiast siarka zawarta w lotnym oleju cebuli skutecznie ogranicza przetłuszczanie się włosów. W domowych warunkach śmiało można przygotować taką odżywkę. Wystarczy zetrzeć cebulę, dodać kilka kropel cytryny oraz jedno żółtko, wszystko dokładnie wymieszać i nałożyć na wilgotne włosy, łagodnie masując skórę głowy. Później należy spłukać włosy ciepłą wodą i dwa razy umyć szamponem.
Cebula okazuje się również pierwszą pomocą na ukąszenie pszczoły, osy czy tak uciążliwego latem komara. A dzieje się to za pomocą jej bakteriobójczych, odkażających i przeciwzapalnym właściwościom. Cała filozofia polega na położeniu na zaczerwienionym miejscu na czas 10-15 min. plasterka cebuli. Uczucie pieczenia i bólu powinno zniknąć jak ręką odjął.
Ciekawostki
- gotowana cebula jest najmniej skuteczna i najgorzej tolerowana, natomiast w sałatkach nie powinniśmy jej łączyć z octem, bo w ten sposób utrudnimy naszym żołądkom jej przetrawienie;
- surową cebulę z pewnością ciężko zjeść, ale gdy ją lekką posolimy i zgnieciemy, stanie się znacznie smaczniejsza;
- zupa cebulowa jest świetnym opatrunkiem regeneracyjnym na naszą skacowaną wątrobę!
- nie przechowujmy cebuli w lodówce! Wchłania ona wszelkie bakterie i zapachy znajdujące się w tym wilgotnym środowisku. Najlepiej jej służy suche i chłodne miejsce, broń Panie z ziemniakami! (strasznie się nie lubią)
Przeciwwskazania
- ciężkie przypadki chorób nerek, wątroby, zapalenie jelit, choroby przewodu pokarmowego, niewydolność serca, wzmożenie objawów zgagi u osób cierpiących z jej powodu.
REKLAMA