Brokuł
Brokuł - właściwości, działanie, wpływ na zdrowie. Foto: sk8geek, flickr.com |
Nie jest znane dokładne pochodzenie tego warzywa. Przypuszcza się, że brokuły wywodzą się z Cypru, a jego uprawa sięga czasów starożytnej Grecji i Rzymu. Do Polski sprowadziła je Królowa Bona w XVI wieku. Mimo niejasności, co do pochodzenia warzywa, wiemy natomiast, że brokuły są prawdziwą witaminową bombą, która posiada udowodnione właściwości antynowotworowe.
Są niskokaloryczne (27 kcal/100g), zawierają białko (3g/100g) oraz błonnik (2,7g/100g), który wspomaga trawienie i daje nam poczucie sytości. Ponadto brokuły są bogatym źródłem witamin oraz soli mineralnych. Znajdziemy w nich witaminę C (125g brakuła to około 80% dziennego zapotrzebowania na tą witaminę), A, B, K, beta-karoten - prowitaminę witaminy A. Brokuły zawierają wapń, żelazo (w związku z czym polecane są osobom z niedokrwistością), fosfor, miedź oraz chrom, który pomaga w walce z cukrzycą.
Przyjaciel w profilaktyce antynowotworowej
Antynowotworowe właściwości zapewniają zawarte w brokułach glukozynolaty oraz flawonole. Musimy jednak pamiętać, że związki te są niezwykle wrażliwe na obróbkę termiczną, dlatego szczególną uwagę należy poświęcić prawidłowemu przygotowaniu tych warzyw. W przypadku gotowania, umyty brokuł, podzielony na mniejsze części (różyczki), z wyciętą twardą łodygą należy wrzucić do gotującej się wody i dusić około 5 minut. Im dłużej będziemy gotować brokuły, tym ich właściwości antynowotworowe będą słabsze. Spadków tych nie zaobserwowano natomiast przy smażeniu, gotowaniu na parze bądź podgrzewaniu brokułów w mikrofalówce.
Glukozynolaty oraz flawonole to nie tylko zabezpieczenie przed rakiem. udowodniono, że brokuły pomagają osobom cierpiącym na wrzody żołądka, chronią płuca oraz obniżają ciśnienie, warto więc na stałe wpisać brokuły do swojej diety.
REKLAMA