Chcesz być zdrowy? Pij piwo!

piwo czy szkodzi
Czy piwo jest zdrowe? Foto: Guy Renard 25, flickr.com

Już nie musisz czekać na nadejście weekendu aby bez wyrzutów sumienia napić się piwa! Badania nad złotym trunkiem dowodzą jednoznacznie – regularne picie piwa jest bardzo zdrowe!

Piwo warzono już 4000 lat p.n.e. w starożytnej Mezopotamii. Na przestrzeni kolejnych tysiącleci odgrywało bardzo ważną rolę w życiu ówczesnych ludzi – stanowiąc, wraz z chlebem, podstawowe pożywienie starożytnych. Przez wieki piwo uważano za zdrowsze od wody. Nie mylono się – proces warzenia zabijał część bakterii, które normalnie można było spotkać w wodzie, dzięki czemu piwo faktycznie było zdrowszym napojem od wody. Dzisiaj czystą wodę można kupić w butelkach, a piwu przyklejono łatkę napoju, który nas otępia i po którym rośnie brzuch. Tymczasem to nieprawda. Piwo, spożywane regularnie i w zdrowych ilościach, działa zbawiennie na nasz organizm.

Piwo – skład i właściwości

Piwo w 93% składa się z wody. Zazwyczaj wydobywanej ze źródeł głębinowych, a więc mających substancje mineralne – magnez, potas, wapń, czy fosfor. Ponadto dzięki użytym przy produkcji zbożom i drożdżom znajdziemy w piwie witaminy z grupy B, które poprawią nasze samopoczucie i wspomogą funkcjonowanie układu nerwowego, a także łatwo przyswajalny krzem, który chroni przed osteoporozą.  Prócz tego, piwo obniża ciśnienie i jest dobrym źródłem  antyoksydantów, które chronią nas przed rakiem oraz dbają o odpowiedni poziom „dobrego” cholesterolu LDL we krwi.

Piwo pite codziennie, zdecydowanie zmniejsza ryzyko zawału. Przeprowadzone m.in. w Niemczech i Wielkiej Brytanii badania wykazały, że u regularnych piwoszy (pijących maksymalnie litr piwa dziennie) szansa na wystąpienie zawału jest mniejsza o około 20-50%. Wszystko dzięki przeciwzakrzepowym właściwością piwa – złocisty trunek zapobiega agregacji płytek krwi powodujących zmiany zakrzepowe. Co więcej, piwo działa moczopędnie, dzięki czemu jest dużym sprzymierzeńcem dla naszych nerek, wypłukując z organizmu szkodliwe substancje.

Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść piwa, są wyniki badań National Institutes of Health. Naukowcy dowiedli, że regularne i umiarkowane picie chroni przed śmiercią spowodowaną nadciśnieniem tętniczym. Mężczyźni, którzy piją alkohol (w zdrowych ilościach) minimum 120 dni w roku o 20% rzadziej umierają na nadciśnienie tętnicze, niż mężczyźni niepijący.

Rewelacyjne właściwości posiadają również szyszki chmielu, które dodaje się do brzeczki piwnej. Ich żywica zawiera cenną lupulinę i humulinę, mające silnie antybakteryjne oraz antynowotworowe właściwości. Działają bakteriobójczo nawet na prątki gruźlicy! Ponadto powyższe substancję działają uspokajająco i nasennie.

Czy piwo tuczy?

Nie! Piwo jest kaloryczne, jednak zawiera wielokrotnie mniej cukrów prostych od innych, popularnych u nas soków i napojów. Co w takim razie ze słynnym „piwnym mięśniem”? To nie przypadek, że wielu smakoszy złocistego trunku ma duże brzuchy – piwo silnie pobudza apetyt, dlatego bardzo często zagryzamy „browara” różnymi przekąskami, najczęściej wysokokalorycznymi chipsami, paluszkami itp. Unikajmy tych przekąsek, aby uniknąć wzrostu wagi.

Jakie piwo wybierać?

Pamiętaj – im ciemniejsze piwo, tym zdrowsze. Ciemne, niepasteryzowane piwo zawiera dużo więcej antyutleniaczy i witamin od piwa jasnego. Co więcej, jasne piwo filtrowane (a więc najpopularniejsze, powszechnie spożywane) posiada jedynie znikome ilości witamin.

Jaka ilość piwa nie jest szkodliwa?

Oficjalnym, zawartym w Europejskim Kodeksie Walki z Chorobami Nowotworowymi przyjętym przez Unię Europejską w 2003 r. wskazanym limicie dziennego spożycia alkoholu dla mężczyzn jest 20 g etanolu (jedno piwo 0,5l z zawartością alkoholu poniżej 5%), natomiast dla kobiet jest to 10 g etanolu, co równe jest małemu piwu.

Jak widać, piwo bardzo korzystnie wpływa na nasz organizm. Musimy pamiętać tylko o zachowaniu umiaru! Pamiętajmy, że wszystko w nadmiarze szkodzi.


comments powered by Disqus
Tagi: piwo  

REKLAMA


Facebook

redakcja  |   o nas  |   dla mediów  |   reklama  |   współpraca  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2013 © ZdrowyPortal.com. Wszelkie prawa zastrzeżone