Wanilia

wanilia
Wanilia. Foto: djwtwo, flickr.com

Mało kto wie, że tak dobrze wszystkim znana wanilia jest niedojrzałym owocem storczyka. Mimo, że ma kwiaty, są one jednak bezwonne. Dopiero po odpowiednio przeprowadzonym procesie fermentacji owoców wanilii (strączków) uzyskujemy ten piękny i charakterystyczny słodki aromat.

Co ciekawe, nazwa tej pysznej przyprawy pochodzi od łacińskiego słowa vagina. Dla starożytnych Rzymian słowo pochwa oznaczało głównie pochwę miecza. Hiszpanom strąki tej rośliny przypominały pochwę, więc nazwali ją „małą pochwą” (vaina). Pierwszymi, których dotknął zaszczyt poznania i rozsmakowania się w wanilii byli starożytni Indianie Totonakowie, zamieszkujący ziemie Meksyku. W XV w. Aztekowie podbili Indian i wykradli im smak wanilii. Bardzo popularny wśród nich stał się pyszny napój sporządzany na bazie kakao, zwany xocolatl, którego śmiało możemy nazwać odpowiednikiem dzisiejszej pitnej czekolady z dodatkiem wanilii. Do Europy napój ten przywędrował wraz z Hiszpanami, którzy będąc raz poczęstowanymi, później nie mogli już się obejść bez tego smaku. Za czasów panowania królów w XVI i XVII w. wanilia uchodziła za niezwykły afrodyzjak. Z uwagi na to, że wierzono w jej moce zwiększające popęd płciowy, kościół przepisowo zakazał duchownym konsumpcji czekolady zawierającej wanilię.

Wanilia cenna niczym złoto

Wraz z szafranem i kardamonem wanilia należy do najdroższych przypraw na świecie. Spowodowane jest to dość praco- i czasochłonnym procesem produkcji. Kwiat wanilii otwiera się jedynie na jeden dzień w roku, a zapylić go mogą tylko niektóre kolibry i pszczoły. Na nasze szczęście, w roku 1836 Charles Morren zapoczątkował sztuczne zapylanie kwiatów wanilii, co w pewnym stopniu ułatwiło produkcję tej przyprawy. Warto dodać również , że z wanilią jest podobnie jak z winem i kobietami – im starsza tym lepsza! Im więcej czasu upłynie, tym więcej waniliny wytworzy się i skrystalizuje, wydzielając przy tym cudowny aromat.

Wyróżnia się 3 najważniejsze gatunki: wanilia meksykańska (najwyższej jakości, najdelikatniejsza, ale bardzo aromatyczna), wanilia burbońska (ma mniejsze i ciemniejsze strąki, najpopularniejsza) oraz wanilia mauretańska (długie i jasne strąki).

Wanilia – właściwości

Już dawne plemiona indiańskie wierzyły w lecznicze właściwości wanilii. Słusznie, bowiem gruntowne badania dowiodły, że świeże strąki wanilii zawierają glikozyd waniliny oraz glikozyd alkoholu waniliowego. Oba te związki działają pobudzająco na ludzki organizm, nie wykazując przy tym żadnych właściwości uzależniających. Na bazie wanilii produkowane są preparaty wzmacniające organizmy osób wyczerpanych, rozstrojonych nerwowo czy znajdujących się w stanach depresyjnych.

Kolejnym sposobem wykorzystania wanilii jest sporządzenie z niej nalewki, którą warto stosować pomocniczo z innymi lekami w przypadku gorączki, reumatyzmu, dla wzmocnienia serca a także w celu poprawy nastroju. Ponadto, farmaceuci chętnie korzystają z wanilii do polepszenia smaku i zapachu leków.

Wanilia w kuchni

W kuchni wanilia jest używana w kilku postaciach: laseczek, proszku, cukru waniliowego oraz ekstraktu alkoholowego.

Z całą pewnością aromat wanilii można określić mianem przysłowiowej wisienki na torcie, ponieważ świetnie podnosi walory smakowe wszelkiego rodzaju deserów, np. lodów, ciast, czekolad, puddingów, kremów owoców… Można by tak wymieniać w nieskończoność.  Dobrze też jest dodać ją do twarożku, czy ciasta naleśnikowego. Znane jest też jej zastosowanie do produkcji pysznych likierów. Prawda jest taka, że aromat wanilii doskonale nadaje się do aromatyzowania wszelkiego rodzaju słodkości.

Coraz częściej wanilia znajduje zastosowanie również w bardziej pikantnym kącie kuchni. Idealnie komponuje się z imbirem, goździkami i cynamonem. Śmiało możemy ją dodać do sosów czy dań mięsnych. Warto przyrządzić drób, potrawkę cielęcą czy marchewkę z dodatkiem wanilii. Doskonale smakuje również z rybami i skorupiakami. Największy aromat uzyskamy przekrawając środek wanilii na pół i oddzielając miąższ nożem.

Wanilia w kosmetologii

Ta smaczna i aromatyczna przyprawa wykorzystywana jest powszechnie w przemyśle kosmetycznym. W szczególności ze względu na swoje właściwości tonizujące,  nawilżające i zmiękczające. Kosmetyki produkowane na bazie wanilii są niezwykle delikatne i zmysłowe.

Równie chętnie sięgają po wanilię producenci perfum. Połączenie waniliny z cynamonem przypomina, zdaniem posiadaczy najwrażliwszych nosów, zapach skóry albo dojrzewającego koniaku. Waniliowe zapachy chętnie wykorzystują do produkcji swoich perfum chociażby tak znane marki jak Dior, czy Calvin Klein.


comments powered by Disqus
Tagi: wanilia   przyprawy  

REKLAMA


Facebook

redakcja  |   o nas  |   dla mediów  |   reklama  |   współpraca  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2013 © ZdrowyPortal.com. Wszelkie prawa zastrzeżone