Czynnik latte - co to jest?

autor: Mateusz Jakubowski   |   11.11.2013   |   21:02   |   ZdrowyPortal.com > Pieniądze
czynnik latte
Czynnik latte - zobacz ile pieniędzy marnujesz co miesiąc! Foto: ellajphillips, flickr.com

Codziennie wydajemy pieniądze na rzeczy niepotrzebne, zupełnie nad tym nie panując. Z przyzwyczajenia tracimy pieniądze na błahostki, które po zsumowaniu przynoszą konkretne, często całkiem spore liczby. Kawa w drodze do pracy, bułka na przerwie między zajęciami, obiad na mieście taksówka do domu i tak dalej… To wszystko to wydatki kryjące się pod terminem „czynnika latte”. 

Autorem „czynnika latte” (ang. „the latte factor”) jest ceniony amerykański autor bestsellerów dot. finansów, David Bach. Nazwa wywodzi się od kawy latte, którą kupujemy na mieście za około 10zł, podczas gdy zrobienie jej w domu kosztuje grosze. Pod pojęciem „czynnika latte” Bach wskazuje na nasze codzienne, zbędne wydatki, których jednorazowy koszt nie jest wysoki, ale sumując te wydatki w skali miesiąca otrzymamy naprawdę dużą kwotę, która ucieka z naszego portfela. Tych wydatków można uniknąć, robiąc rachunek sumienia i zdając sobie sprawę z ich bezcelowości.

Zrezygnujmy z kawy na mieście, zamiast tego kupmy termo kubek i w domu zróbmy ją sobie na drogę. Rezygnując z jednej kawy na mieście tygodniowo, w skali roku zaoszczędzimy około 560 złotych! Zamiast jeść na mieście, przygotujmy sobie obiad dzień wcześniej i weźmy go w plastikowym pojemniku ze sobą. Zrezygnowanie w ciągu miesiąca z jednego tylko obiadu na mieście to oszczędność około 250 złotych w skali roku! Będąc na uczelni/w szkole, nie kupujmy bułek w bufetach, róbmy je sobie w domu. Zrezygnowanie z kupnej bułki (średnio 3,50zł) na rzecz własnej, przygotowywanej w domu (koszt około 90 gr.) da nam w skali roku nawet 500zł oszczędności! To tylko przykłady najpopularniejszych zbędnych wydatków, bez których jesteśmy w stanie się obejść i które kryją się pod pojęciem „czynnika latte”. Jest ich zdecydowanie więcej i tylko od Ciebie zależy, z czego zrezygnujesz aby zaoszczędzić pieniądze. Jak to zrobić?

Określ swój czynnik latte

Jak widzisz, każdy z nas posiada takie wydatki, cechujące się pewną powtarzalnością i zbędnością. Musisz określić swój własny czynnik latte – zastanów się, jakie codzienne, zbędne wydatki ponosisz. Może to być wspomniane powyżej jedzenie, może taksówka, którą wracamy z imprezy (chociaż moglibyśmy wrócić komunikacją nocną), wielki popcorn zamawiany w kinie (którego niezjedzona połowa ląduje w śmietniku), czy buty, które kupujemy na potęgę, a części z nich nie mieliśmy nigdy na nogach. Co człowiek to zwyczaj! Zastanów się nad tym i wypisz swoje wydatki spod znaku „czynnika latte”.  Zacznij na nich oszczędzać! Jednorazowy koszt kawy nie jest duży, jednak, jak napisałem powyżej, sumując te wydatki, uzyskamy w skali miesiąca/roku naprawdę dużą kwotę, którą będziemy mogli przeznaczyć na coś konkretnego – wymarzone wakacje, nowy komputer, czy po prostu wpłacić na lokatę.


comments powered by Disqus
Tagi:

REKLAMA


Facebook

redakcja  |   o nas  |   dla mediów  |   reklama  |   współpraca  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2013 © ZdrowyPortal.com. Wszelkie prawa zastrzeżone