Kurkuma

kurkuma maseczka
Kurkuma - jedna z najlepszych przypraw dla naszego zdrowia! Foto: Starr Environmental, flickr.com

Kurkuma to kolejna przyprawa, która na stałe powinna zagościć w naszych pojemnikach z przyprawami. Dzięki łagodnym i słabym smaku nie gryzie się z innymi przyprawami i nie zmienia smaku dania, dzięki czemu możemy powszechnie stosować ją w kuchni i korzystać z jej cudownych właściwości.

Przyprawę tą uzyskuje się z ostryżu długiego, byliny z rodziny  strelicjowatych. Najpierw kłącza rośliny gotuje się, a następnie suszy je na słońcu, po czym mieli się je na proch. W takiej formie znana jest już przeszło 4000 lat w tradycji indyjskiej. Do dzisiaj hindusi stosują kurkumę jako przyprawę, naturalny barwnik oraz lekarstwo na wiele schorzeń. Do Europy kurkumę sprowadził Marco Polo w trakcie swoich wypraw w XIII wieku.

Kurkuma – właściwości

Ponad 300 badań poświęconych kurkumie w kontekście walki z nowotworami wskazują jednoznacznie – wśród osób spożywających kurkumę zanotowano zdecydowanie mniejszą zachorowalność na nowotwory. Codzienne przyjmowanie 1 grama kurkumy (mała łyżeczka kuchenna mieści około 5 gramów) zdecydowanie wzmacnia nas przed działaniem wolnych rodników i zmniejsza nasze szanse na zachorowanie na nowotwór.

Kurkuma redukuje poziom złego cholesterolu, zapobiega agregacji płytek krwi (czyli powstawaniu zakrzepów, mogących prowadzić do zawału), ma silne właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne, łagodzi niestrawność, zaparcia i wzdęcia, zwiększa obronność wątroby i wzmaga wydzielanie żółci.

Zawarta w kurkumie kurkumina ma zbawienny wpływ dla naszego organizmu –o jej właściwościach antynowotworowych pisaliśmy kilka linijek powyżej. To nie wszystko. Na obecnym etapie badań nauka potwierdziła skuteczność kurkuminy w walce z chorobą Alzheimera, reumatoidalnym zapaleniem stawów i cukrzycą.

Kurkuma w kuchni

Kurkuma ma łagodny, korzenny smak i aromat. Dzięki swojej subtelności, kurkumę możemy z powodzeniem dodawać do wielu potraw na co dzień. To ważne, ponieważ tylko regularne spożywanie kurkumy pozwoli nam odczuć w pełni jej dobrodziejstwo. Dodawajmy ją więc do potraw, zup, przekąsek, a nawet na kanapki, czy przyprawiając mięso. Dodatkowo kurkuma (a dokładnie zawarta w niej kurkumina) barwi potrawy na piękny, złocisto musztardowy kolor, idealnie nadaje się więc do barwienia ryżu, sosów, czy zup. 

Kurkuma w kosmetologii

Kurkuma ma silne właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne, dzięki czemu wspaniale wpływa na wygląd naszej skóry. Pomaga w leczeniu trądziku, przebarwień i stanów zapalnych, ponadto przyśpiesza gojenie, spłyca blizny i zmniejsza zmarszczki. Aby poprawić kondycje swojej cery zaleca się przez 30 dni (w odstępach co dwa dni) robić maseczkę na twarz (2 łyżki kurkumy, łyżka miodu, maślanka, całość zmieszana na gęsty krem). Maseczkę zmywamy po 30-40 minutach. Pamiętajmy, że kurkuma barwi na musztardowy kolor, w związku z czym maseczka zalecana jest wyłącznie na noc (przez kilka godzin może utrzymywać się żółtawy odcień na twarzy).

Kurkuma – warto pamiętać

Zawarta w kurkumie kurkumina rozpuszcza się wyłącznie w alkoholu i tłuszczach. Zapewnijmy jej kroplę tłuszczu, aby przyswoić całe jej dobroczynne właściwości. 

Przeciwskazania

Niedrożność dróg żółciowych


comments powered by Disqus
Tagi: kurkuma   przyprawy  

REKLAMA


Facebook

redakcja  |   o nas  |   dla mediów  |   reklama  |   współpraca  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2013 © ZdrowyPortal.com. Wszelkie prawa zastrzeżone