Pomidor
Pomidor - właściwości, działanie, wpływ na zdrowie. Foto: Wally Hartshorn, flickr.com |
Uwielbiane i uprawiane masowo w Polsce pomidory, pochodzą pierwotnie z Ameryki Południowej, gdzie uprawiane są od przeszło 8000 lat. Do Europy sprowadził je Krzysztof Kolumb, a do Polski – królowa Bona Sforza w XVI wieku. Początkowo były w Europie uprawiane jako rośliny ozdobne – ze względu na specyficzny zapach wydzielany przez liście i łodyżki pomidory uważano za trujące. Dopiero w XIX wieku Europa zaczęła doceniać smakowe i zdrowotne zalety pomidorów.
Pomidory zawierają ogromne ilości witamin i substancji odżywczych. Głównymi witaminami zawartymi w pomidorach są witaminy: A, B1, B2, B6, C, PP, karoten i kwas foliowy. Prócz tego pomidory dostarczają nam sporo magnezu, fosforu, żelaza, sodu, wapnia i potasu. Są ogromnym źródłem bardzo cennego likopenu, przeciwutleniacza, który nadaje mu czerwoną barwę, a nas chroni przed nowotworami. Są niskokaloryczne i sycące, pomagają nam schudnąć i opóźnić proces starzenia się.
Cudowny likopen
Pomidory zawierają duże ilości likopenu, przeciwutleniacza, który chroni nas przed rakiem (zwłaszcza prostaty i płuc). Stanowi silniejszy antyutleniacz od słynnego beta-karotenu. Najwięcej likopenu przyswoimy jedząc pomidory poddane obróbce termicznej, tj. pod postacią sosów, soków, koncentratów, a nawet ketchupu (powstałego na bazie koncentratu pomidorowego). Jedząc surowe pomidory warto dodać do nich kroplę oliwy z oliwek (sałatka) lub masła (kanapki) aby ułatwić przyswajanie likopenu.
I nie tylko likopen
Zawarta w pomidorach witamina A korzystnie wpływa na nasz wzrok, zalecana jest osobom, które dużo czasu spędzają przed komputerem. Witamina E opóźnia powstawanie zmarszczek i proces starzenia się. Duże ilości witaminy C poprawia kondycje naszej skóry i wzmacnia organizm. Co więcej, smarowanie skóry koncentratem pomidorowym pomoże nam zwalczyć zmiany trądzikowe.
Pomidory – warto pamiętać
- Sok z pomidorów zahamuje nasz apetyt – jest niskokaloryczny (23 kcal/100 ml), a do tego bardzo sycący.
- Przy wyborze pomidorów zwróćmy uwagę, żeby nie miały nigdzie zielonych przebarwień – winne za nie jest solanina – trująca substancja, która występuje również zielonych, niedojrzałych ziemniakach.
- pomidorów nie trzymajmy w lodówce, gdyż trzymanie ich w niskiej temperaturze powoduje utratę smaku i przyśpiesza tempo ich gnicia.
- przyswajanie likopenu zwiększy się, jeżeli do surowych pomidorów dodamy kroplę oliwy.
- nie mieszajmy pomidorów z ogórkami! Zawarte w ogórkach substancje niszczą witaminę C, która zawarta jest w pomidorach
REKLAMA