Cynamon

cynamon właściwości
Cynamon - właściwości, działanie, wpływ na zdrowie. Foto: Malene Hald, flickr.com

Cynamon to bez wątpienia jedna z najstarszych przypraw znanych światu. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się 2700 lat p.n.e. w Chinach, kiedy to cesarz Shennong napisał zielnik. Już wtedy cynamon ceniony był nie tylko ze względu na smak, ale również ze względu na dobroczynne właściwości.

Cynamon otrzymuje się głównie z wysuszonej kory wiecznie zielonych drzew cynamonowców. Jest ich prawie 250 gatunków, z czego najbardziej ceniony jest cynamon pochodzący z cynamonowca cejlońskiego. Pierwotnie cynamonowce występowały wyłącznie na terenach Azji wschodniej, jednak obecnie, z powodu dużej popularności tej przyprawy, cynamon uprawiany jest w całej strefie klimatu subtropikalnego.

Cynamon – właściwości

- reguluje poziom glukozy we krwi – doskonała informacja dla cukrzyków. Cynamon pobudza do działania receptory insuliny, hamując jednocześnie czynniki odpowiedzialne za jej inaktywację. Ponadto, badanie przeprowadzone na grupie 60-ciu osób chorujących na cukrzycę typu II wykazało, że codzienne przyjmowanie cynamonu, zmniejsza poziom glukozy we krwi od 18 do 29%.

- obniża poziom złego cholesterolu – w przytoczonym powyżej badaniu udowodniono również, że codzienne przyjmowanie cynamonu obniża poziom trójglicerydów, obniża stężenie „złego” cholesterolu LDL i cholesterolu całkowitego przy braku istotnych zmian w poziomie „dobrego” cholesterolu HDL.

- chroni przed rakiem - silne właściwości antyoksydacyjne.

- zmniejsza ryzyko powstawania zmian zakrzepowych dzięki zawartości aldehydu cynamonowego, który zapobiega agregacji płytek krwi, działając na tym polu podobnie jak aspiryna (kwas acetylosalicylowy).

- łagodzi wzdęcia, biegunki i niestrawność – łyżkę cynamonu należy zalać wrzątkiem (200 ml) i parzyć pod przykryciem przez 15 minut. Pić dwa razy dziennie po połowie powstałego naparu.

Cynamon w kuchni

Cynamon ma bardzo przyjemny, korzenny i słodkawy smak oraz zapach. Z powodzeniem możemy dodać go do potraw z ryżem, jabłek, ciast, grzańca, ponczu czy kompotów. Znakomicie pasuje do potraw azjatyckich. Można dodać jego niewielką ilość do mięs, czy rosołu, aby dodać niezwykłego aromatu.

Cynamon w kosmetologii

Cynamon ma właściwości rozgrzewające, ujędrniające i ściągające, toteż możemy spotkać go w wielu balsamach do ciała oraz zabiegach antycellulitowych i wyszczuplających.

Przeciwwskazania

Odradza się stosowanie cynamonu kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Z powodu silnych właściwości rozrzedzających krew i obniżających poziom glukozy w niej, szczególną uwagę powinny zachować osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew i cukrzycy (wskazana konsultacja z lekarzem).


comments powered by Disqus
Tagi: cynamon   przyprawy  

REKLAMA


Facebook

redakcja  |   o nas  |   dla mediów  |   reklama  |   współpraca  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2013 © ZdrowyPortal.com. Wszelkie prawa zastrzeżone