Czy lecytyna naprawdę poprawia pamięć?

lecytyna sojowa czy warto
Czy lecytyna naprawdę poprawia pamięć? Foto: hitthatswitch, flickr.com

„Łyknij sobie lecytynę” – chyba każdy z nas chociaż raz w życiu usłyszał te słowa, gdy zapomniał czegoś zrobić bądź nie mógł sobie czegoś przypomnieć. Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy lecytyna naprawdę poprawia pamięć? Będąc ostatnio w aptece, widząc lecytynę w promocji za grosze, postanowiłem sprawdzić, czy jej zażywanie faktycznie wpływa na poprawę pamięci i koncentracji. Sprawdź co nam wyszło!

Lecytyna (w aptekach dostępna przeważnie jako lecytyna sojowa – otrzymana z ziaren soi) przejawia szereg korzystnych dla organizmu właściwości - chroni wątrobę, ściany żołądka, obniża poziom cholesterolu, podnosi sprawność krążenia krwi. Najbardziej znana jest jednak z dobroczynnego wpływu na sprawność umysłową, poprawiając pamięć i koncentrację. Jak jest naprawdę?

Test trwał miesiąc – przez ten czas ja i mój kolega, Piotrek łykaliśmy lecytynę codziennie, dawkując ją zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Aby sprawdzić skuteczność lecytyny, postanowiliśmy zrobić dwa zadania pamięciowe – zapamiętywanie słów i cyfr. Napisaliśmy sobie nawzajem dwa ciągi – jeden ciąg zawierał 15 rzeczowników, drugi 15 cyfr. Pierwsze zadanie polegało na zapamiętaniu jak największej ilości rzeczowników w ciągu 60-ciu sekund. Drugie zadanie polegało analogicznie na zapamiętaniu w identyczny sposób jak największej ilości cyfr (drugi ciąg). Zarówno słowa jak i cyfry musiały zostać zapamiętane w dokładnie takiej samej kolejności, w jakiej występowały w ciągu. W razie pomyłki w kolejności, liczyły się zapamiętane słowa bądź cyfry do pierwszej pomyłki. Po godzinie staraliśmy się odtworzyć te ciągi, chcąc zobaczyć, ile w ciągu tej godziny, udało nam się utrwalić w pamięci. Następnie sprawdziliśmy po tygodniu, ile pamiętamy z tych ciągów. Wyniki poniżej

Wyniki zadań przed zażywaniem lecytyny:

MATEUSZ ilość zapamiętanych
słów
ilość zapamiętanych
cyfr
PIOTREK ilość zapamiętanych
słów
ilość zapamiętanych
cyfr
Po 60-ciu sekundach 9/15 8/15 Po 60-ciu sekundach 10/15 8/15
Po godzinie od
wykonania zadania
7/15 5/15 Po godzinie od
wykonania zadania
8/15 6/15
Po tygodniu od
wykonania zadania
7/15 5/15 Po tygodniu od
wykonania zadania
6/15 5/15

Tak prezentowały się nasze wyniki przed rozpoczęciem zażywania lecytyny. Przez następny miesiąc wykaliśmy lecytynę codziennie, dawkując ją zgodnie z danymi podanymi na etykiecie. Po miesiącu spotkaliśmy się znów, aby wykonać ten test ponownie, oczywiście rozpisując sobie nowe ciągi. Po tygodniu znów próbowaliśmy sprawdzić, ile udało się nam zapamiętać. Jak prezentowały się wyniki? Sprawdźcie sami:

Po miesiącu zażywania lecytyny:

MATEUSZ ilość zapamiętanych
słów
ilość zapamiętanych
cyfr
PIOTREK ilość zapamiętanych
słów
ilość zapamiętanych
cyfr
Po 60-ciu sekundach 11/15 14/15 Po 60-ciu sekundach 13/15 11/15
Po godzinie od
wykonania zadania
10/15 12/15 Po godzinie od
wykonania zadania
12/15 9/15
Po tygodniu od
wykonania zadania
9/15 10/15 Po tygodniu od
wykonania zadania
11/15 8/15

Z powyższych tabel wynika jednoznacznie, że po miesiącu łykania lecytyny, zarówno ja jak i Piotrek zapamiętaliśmy dużo więcej! Lepsze wyniki osiągneliśmy zarówno z zapamiętanymi słowami jak i cyframi. Co więcej, obydwoje stwierdziliśmy to samo - od jakiegoś czasu łatwiej przychodzi nam przyswajanie informacji. Wiem, że nasz test nie jest idealny - wpływ na lepsze wyniki mogło mieć wiele czynników - dyspozycja dnia, chęć rywalizacji, czy najzwyklejsze w świecie placebo. Fakt jest jednak taki, że obydwoje mieliśmy lepsze wyniki w zadaniach pamięciowych i obydwoje subiektywnie odczuwamy, że łatwiej nam przyswoić wiedzę.

Odpowiadając więc na pytanie, czy lecytyna naprawdę poprawia pamięć, odpowiadamy - TAK!

A Ty - łykasz lecytynę? Jakie są Twoje wnioski? Jeżeli chcesz, żebyśmy wykonali test innego suplementu, pisz w komentarzach!


comments powered by Disqus
Tagi: zdrowie   lecytyna  

REKLAMA


Facebook

redakcja  |   o nas  |   dla mediów  |   reklama  |   współpraca  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2013 © ZdrowyPortal.com. Wszelkie prawa zastrzeżone