Grejpfrut

Grejpfrut właściwości
Grejpfrut - skład i wpływ na zdrowie. Foto: Liz West, flickr.com

Grejpfrut jest mieszańcem pomelo (pomarańcza olbrzymia) z pomarańczą chińską. Uważany za przysmak w Europie i Ameryce, w Azji raczej niejadany. Zawiera w sobie sporo witamin, chroni przed zawałem i przyśpiesza przemianę materii. I nie tylko. To jeden z najzdrowszych owoców, warto mieć go w swojej diecie.

Grejpfrut sprowadzili z Azji w XVII wieku Amerykanie. Owoc zadomowił się m.in. na wyspie Barbados i kilku miejscach w USA (Floryda, Kalifornia) w których uprawia się go do dzisiaj. Wszystkie odmiany owocu posiadają zbliżone właściwości odżywcze, najzdrowszą odmianą (zawierającą najwięcej witaminy C i innych substancji) jest odmiana czerwona. Pozostałe odmiany są równie zdrowe, zawierają jednak trochę mniej dobroczynnych substancji.

Jeden grejpfrut zawiera w sobie nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Prócz tego posiada w sobie beta-karoten, witaminy z grupy B, E i P. Spożywanie grejpfrutów chroni nasz układ krwionośny. Nasze żyły chronione są przed zwężaniem się, dzięki czemu jedzenie tych owoców pomaga nam uniknąć miażdżycy, zawału czy udaru. Za gorzki smak grejpfruta odpowiada naringina, cenna substancja obniżająca poziom złego cholesterolu i chroniąca organizm przed nowotworami.

Grejpfrut to świetne wsparcie przy odchudzaniu - o ile nie można liczyć na to, że jedzenie owoców bez ćwiczeń pozwoli nam schudnąć, o tyle grejpfrut przyśpiesza metabolizm. A dodatkowo, ma niewiele kalorii (około 50 kcal na 100g owocu) i niski indeks glikemiczny.

Grejpfrut - Warto pamiętać

- grejpfrut posiada związki, które wpływają na niektóre leki, powodując zwiększenie ich stężenia w organizmie. Dlatego nie zaleca się popijania leków sokiem grejpfrutowym oraz spożywania owoców po zażyciu lekarstwa


comments powered by Disqus

REKLAMA


Facebook

redakcja  |   o nas  |   dla mediów  |   reklama  |   współpraca  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2013 © ZdrowyPortal.com. Wszelkie prawa zastrzeżone