Arbuz - skład i właściwości

arbuz skład i właściwości
Arbuz - właściwości, działanie, wpływ na zdrowie. Foto: Harsha K R, flickr.com

Arbuz to praktycznie sama woda - składa się z niej aż 92% owocu. Nie oznacza to jednak, że arbuz tylko nawadnia. Posiada sporo właściwości odżywczych, z czego najbardziej ceniony jest jego wpływ antyoksydacyjny, opóźniający procesy starzenia i chroniący przed rakiem.

Pierwotnie arbuz występował w południowej afryce, dzisiaj jednak hodowany jest w bardzo wielu krajach o ciepłym klimacie. Co ciekawe, arbuz jest odmianą... dyni. Oznacza to, że oficjalnie arbuz jest zaliczany do warzyw, jednakże, ze względu na swój słodki smak, przyjęło się nazywać go owocem. Występuje w wielu rodzajach, z miąższem białym, żółtym, pomarańczowym i czerwonym. Im środek jest ciemniejszy, tym owoc jest zdrowszy.

Arbuz posiada znikomą ilość witamin (B1, B2, około 6mg witaminy C). Zawiera również potas, chlor, sód, siarkę, magnez, fosforu, żelazo i miedź. Wszystko jednak w bardzo małych ilościach. Nie to jest jednak najważniejsze w arbuzie. Największym atutem arbuza jest duża zawartość antyutleniaczy, takich jak beta karoten czy likopen, chroniące organizm m.in. przed nowotworami i opóźniają proces starzenia się skóry.

Arbuz to również duże wsparcie dla serca. Zawarta w nim cytrulina rozszersza komórki krwionośne i poprawnie wpływa na prawidłową pracę serca, a ponadto, jest skutecznym lekiem na zakwasy.

Warto dodać, że arbuz jest niskokaloryczny - 100g owocu to zaledwie 30 kalorii. Arbuz to idealny, nietuczący słodycz.


comments powered by Disqus
Tagi:

REKLAMA


Facebook

redakcja  |   o nas  |   dla mediów  |   reklama  |   współpraca  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2013 © ZdrowyPortal.com. Wszelkie prawa zastrzeżone