Wiśnia

wiśnie witaminy
Wiśnie - właściwości, działanie, wpływ na zdrowie. Foto: bgreenlee, flickr.com

Wiśnie to nieodzowny element lata. W trakcie sezonu potrafimy jeść je w wielkich ilościach. I bardzo dobrze - wiśnie są bardzo zdrowe, niskokaloryczne, przejawiają szereg dobroczynnych właściowości dla organizmu. W zasadzie wiśnie mają tylko jedną wadę - nie są owocem całorocznym.

Pierwotnie wiśnia pochodzi z Azji, w której na trwałe wpisana jest w historię i kulturę azjatyckich państw. To właśnie Japonia nazywana jest "Krajem kwitnącej wiśni", gdzie drzewa wiśni otoczone są wielką czcią, a mieszkańcy Japonii niecierpliwie odliczają dni do rozpoczęcia zakwitania rośnin. Na świecie występuje ponad 50 odmian wiśni, w Polsce występują zaledwie dwie - wiśnia karłowata, oraz znana nam wszystkim CZEREŚNIA (czereśnia ptasia).

Właściwości wiśni

Wiśnie składają się w większości z wody (82%) oraz cennych substancji odżywczych, witamin i minerałów. 100g wiśni to 47 kalorii, 10,9g węglowodanów, 0,9g białka, 0,4g tłuszczów i 3g błonnika pokarmowego. Wiśnie dostarczają do organizmu sporo witaminy C (5mg/100g), która zwiększa naszą odporność i jest naturalnym antyoksydantem chroniącym nas przed nowotworami, witamin z grypy B, E, K oraz kwasu foliowego, który zapewnia sprawne funkcjonowanie układu pokarmowego, wątroby, żołądka i jelit oraz chroni przed nowotworami (zwłaszcza przed rakiem macicy). Wiśnie są bogatym źródłem patasu (280mg/100g), który obniża ciśnienie, wspomaga trawienie i reguluje gospodarkę wodną organizmu, fosforu, wapnia, magnezu, dzięki czemu korzystnie wpływa na pracę serca.

Zawarte w wiśniach pektyny ułatwiają wydalanie szkodliwych substancji z organizmu oraz obniżają poziom złego cholesterolu LDL. Co więcej, naukowcy udowodnili, że spożywanie wiśni działają leczniczo w przypadku chorób pęcherza moczowego i przeciwdziałają artretyzmowi - wszystko dzięki zawartości cennej witaminy B5, której niedobór często odpowiedzialny jest za artretyzm.

Wiśnie - dobre na wzrok, wygląd i sen

Zawarte w wiśniach antocyjany wpływają korzystnie na wzrok - jedz je, jeżeli dużo czasu spędzasz przed telewizorem/komputerem lub jeżeli pracujesz lub przebywasz w miejscu niedostatecznie doświetlonym. Ponadto spożywanie wiśni pomoże nam również pozbyć się "mięśnia piwnego". Amerykańscy naukowcy dowiedli, że częste spożywanie wiśni wpływa na zmniejszenie ilości tłuszczu brzusznego. Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść wiśni jest jej skuteczność w walce z bezsennością. Jak donosi "Journal of Medicine Food", grupa amerykańskich naukowców dowiodła, że codzienne picie soku z wiśni łagodzi objawy bezsenności i skraca okres leżenia w łóżku przed zaśnięciem średnio o 17 minut. Wszystko dzięki dużej ilości zawartej w wiśniach melatoniny, która reguluje nadrzędny zegar biologiczny u ssaków. 

Wiśnie przynoszą również szereg korzyści dla naszej urody - opóźniają powstawanie zmarszczek i proces starzenia się skóry, działają nawilżająco na skórę - ekstrakt wiśniowy możemy znaleźć w wielu mydłach, szamponach, olejkach czy innych kosmetykach.

Wiśnie - warto pamiętać

- picie soku z wiśni przed oraz po treningu zapobiegnie zakwasom

- wiśnie są wielkim sprzymierzeńcem dla osób cierpiących na podagrę - zjedzenie 0,5 kg wiśni po pojawieniu się objawów wystąpienia ataku pozwoli uniknąć bólu i wyrówna poziom kwasu moczowego

- nie łączmy wiśni z piciem wody - może się to skończyć biegunką


comments powered by Disqus
Tagi: wiśnia   owoce  

REKLAMA


Facebook

redakcja  |   o nas  |   dla mediów  |   reklama  |   współpraca  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2013 © ZdrowyPortal.com. Wszelkie prawa zastrzeżone