Ziemniak

ziemniak właściwości
Ziemniak - właściwości, działanie, wpływ na zdrowie. Foto: h-bomb, flickr.com

Ziemniaki to jedno z najpopularniejszych warzyw w naszym kraju. Spożywamy je w ogromnych ilościach i w różnych formach. Najwięcej fanów mają frytki, ale większość domowych obiadów nie może się obejść bez tłuczonych ziemniaków z masłem, śmietaną lub po prostu ziemniakami w mundurkach.  Ziemniak wywodzi się z Andów - gór fałdowych biegnących przez Wenezuelę, Kolumbię, Ekwador, Peru, Boliwię, Chile i Argentynę. To właśnie tam ziemniak został udomowiony około 8 tysięcy lat temu.

Do Europy trafił około 1570 roku, wraz z Hiszpanami, którzy po podbiciu państwa Inków sprowadzili go do Europy na swoich statkach. Początkowo ziemniak nie cieszył się w Europie popularnością (wierzono, że jego spożywanie może wywoływać trąd), jednak łatwość jego uprawy spowodowała, że już w XIX wieku ziemniak stał się podstawą diety milionów mieszkańców naszego kontynentu.

Co siedzi w ziemniaku?

Ziemniak jest byliną z gatunku psiankowatych, hodowaną na masową skalę. Bulwa ziemniaka jest nie tylko jadalna i smaczna, ale jest również źródłem dużej ilości skrobii (główny węglowodan w diecie człowieka) oraz błonnika (ok. 3g/100g), który wspomaga trawienie i daje uczucie sytości. Do tego nie zawierają tłuszczu. Ziemniaki dają nam dużo energii, ale niestety też sporo kalorii (około 84 kcal w 100g ziemniaków). Mniej kalorii mają młode ziemniaki (około 69 kcal/100g) dlatego warto używać w swojej kuchni właśnie nich. Kaloryczność ziemniaków jest też zależna od tego, w jaki sposób je przygotowujemy. Znacznie zdrowiej i mniej kalorycznie jest je ugotować niż smażyć w oleju. Większość z nas bardzo lubi tłuczone ziemniaki ze śmietaną, solą i masłem. Warto spróbować zastąpić śmietanę jogurtem naturalnym, sól czosnkiem, a z masła zrezygnować.

Witamina C – nie tylko w cytrynie

Ziemniaki są cennym źródłem witaminy C. Ich obiadowa porcja (około 200g) w całości pokrywa nasze dzienne zapotrzebowanie na tą witaminę. Ziemniak kryje w sobie również witaminy z grup A, B, PP, K, H oraz szereg minerałów: potas, magnez, fluor, jod czy wapń. Pamiętajmy, że najwięcej witamin znajduje się tuż za skórką ziemniaka, dlatego starajmy się obierać je jak najcieniej, a młode ziemniaki gotujmy całe w mundurkach.

Obierając ziemniaki zwróćmy uwagę na to, aby dokładnie wykroić wszystkie oczka oraz wszelke zielone miejsca - są trujące - zawierają solaninę. Jeżeli ziemniaki zaczynają kiełkować, wytnijmy głęboko wszystkie kiełki tak, aby nie narażać się na spożywanie solaniny, która może wywołać poważne zatrucia pokarmowe.

Ziemniaki obniżą poziom cukru i ciśnienie

Osobom z podwyższonym poziomem cukru zaleca się ograniczenie spożycia ziemniaków. Jest na to jednak sposób - po ugotowaniu ziemniaków wstaw je na dobę do lodówki. W tym czasie zawarta w ziemniakach skrobia przekształci się w skrobię oporną, której ludzki organizm nie potrafi przyswoić ani trawić. Tak samo możesz postąpić z płatkami zbożowymi, fasolą oraz makaronami. Kolejnym wartym odnotowania atutem ziemniaków jest to, że potrafią obniżyć ciśnienie.


comments powered by Disqus
Tagi: ziemniak   warzywa  

REKLAMA


Facebook

redakcja  |   o nas  |   dla mediów  |   reklama  |   współpraca  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2013 © ZdrowyPortal.com. Wszelkie prawa zastrzeżone