Grzybek tybetański - wyhoduj we własnej kuchni eliksir życia!

autor: Magdalena Słuka-Walendziak   |   11.11.2013   |   18:32   |   ZdrowyPortal.com > Zdrowie
grzybek tybetański
Grzybek tybetański - pochodzenie, właściwości, hodowla, opinie.

Czy wiesz, że we własnym domu, bez żadnego doświadczenia, za grosze, w bardzo prosty sposób możesz przygotowywać własny, niesamowicie zdrowy napój? Napój obniżający ciśnienie, chroniący przed rakiem, zwalczający wrzody, oczyszczający organizm, a nawet pomagający w walce z bezsennością? Chcesz wiedzieć, o czym mowa? O grzybku tybetańskim!

Grzybek tybetański pochodzi pierwotnie z Kaukazu, światowej stolicy długowieczności. Stamtąd rozprzestrzenił się po całej Azji, gdzie z powodzeniem stosowany jest do dzisiaj przez następne pokolenia.

Czym jest grzybek tybetański i jak go dostać?

Grzybek Tybetański, wyglądem przypominający różyczkę kalafiora, jest ziarnem kefirowym – naturalnym skupiskiem wielu populacji symbiotycznych mikroorganizmów, bakterii kwasu mlekowego, octowego oraz drożdżów. Po zalaniu grzybka mlekiem następuje proces fermentacji (trwający 20-24 godziny), po której nasz napój gotowy jest do picia. Mamy swój własny, niezwykle zdrowy (jego zdrowotne właściwości opisujemy na końcu artykułu), sfermentowany napój kefirowy. Grzybek zalewamy mlekiem codziennie, co oznacza, że napój będziemy mieli każdego dnia. Sam grzybek rośnie bardzo szybko, dzięki czemu będziemy mogli obdarowywać nim naszych bliskich. Jak go zdobyć? Grzybek tybetański jest bardzo trudny do wyhodowania, dlatego przez setki lat przekazywany był od osoby do osoby. W dobie internetu zdobycie własnego grzybka jest dużo łatwiejsze, wystarczy kilka kliknięć, aby móc się cieszyć z jego posiadania. Skontaktuj się z nami (kontakt[małpa]zdrowyportal.com), a podzielimy się z Tobą naszym grzybkiem tybetańskim.

Mam już swojego grzybka, co dalej? Zasady hodowli

Twój grzybek tybetański będzie potrzebować: słoika, ręcznika kuchennego oraz plastikowego sitka. Pamiętaj, że grzybek NIE LUBI metalu. Nie używaj do niego metalowych przedmiotów. Kiedy przyjdzie do Ciebie paczka z grzybkiem połóż go na sitku i płucz go pod bieżącą wodą do czasu, aż woda po przepłukaniu stanie się czysta. Włóż go do słoika i zalej szklanką mleka z zawartością tłuszczu minimum 1,5%. Nie możesz używać do tego mleka UHT. UHT to proces błyskawicznego podgrzewania, w wyniku którego giną wszystkie bakterie, a mleko traci większość swoich wartości odżywczych. Bez naturalnej flory bakteryjnej mleka nasz napój nie będzie kompletny. Mleko, którego użyjemy, musi być co najwyżej pasteryzowane.

Po zalaniu grzybka mlekiem przykrywamy słoik kawałkiem ręcznika kuchennego i obwiązujemy gumką, aby nie dostał się tam kurz i inne zanieczyszczenia. Odkładamy nasz słoik z grzybkiem i mlekiem na 24 godziny. Odpowiednia temperatura dla naszego grzybka to temperatura pokojowa – około 18-25 °C. Po 24 godzinach możemy cieszyć się gotowym napojem. Wymieszaj napój łyżką (niemetalową) i przelej go przez sitko do szklanki. Wypij je w ciągu najbliższej doby, możesz je schłodzić dla lepszego smaku. Grzybka tybetańskiego płucz na sitku pod bieżącą wodą do czasu, aż nie będzie pokryty mlekiem, a woda po jego płukaniu stanie się przejrzysta. Włóż grzybka ponownie do słoika, zalej mlekiem, słoik przykryj ręczniczkiem i odłóż na dobę. To wszystko!

Kuracja

Wiemy już jak obchodzić się z grzybkiem tybetańskim. Cały proceder powtarzamy codziennie, codziennie odcedzając sitkiem kefir i zalewając nowym mlekiem. Kefir pijemy przed snem, najlepiej zacząć od mniejszych porcji, aby przyzwyczaić do grzybka organizm. Jednorazowy cykl picia powstałego kefiru to 20 dni po czym robimy 10 dni przerwy. W czasie przerwy zalewamy grzybka małą ilością mleka, codziennie grzybek musi dostać świeże mleku. Po 10-ciu dniach powracamy do codziennego picia powstałego napoju. Cała kuracja trwa 6 miesięcy. W tym czasie grzybek bardzo się rozrasta, więc możemy potem obdarowywać nim znajomych i rodzinę. Będą zachwyceni. Po skończeniu kuracji możesz zastosować ją po raz kolejny, albo wstrzymać się na trochę, aby odzwyczaić organizm od grzybka. W tym czasie grzybka można zamrozić – przechowywany w temp -20°C nie zmienia swoich właściwości przez około 120 dni.

Właściwości grzybka tybetańskiego

Grzybek, a raczej kefir z niego powstający to prawdziwe naturalne dobrodziejstwo. Świetnie działa na przewód pokarmowy, leczy wrzody żołądka i dwunastnicy, choroby wątroby, śledziony i trzustki, odtruwa nasz organizm z toksyn, obniża ciśnienie i poziom złego cholesterolu LDL, pomaga zwalczyć bezsenność, wzmacnia włosy, skórę i paznokcie, zapobiega miażdżycy, poprawia samopoczucie i przemianę materii, łagodzi alergie, na układ krwionośny a nawet poprawia libido! Do tego wspiera naszą odporność, pomaga oczyścić układ nerkowy i wpływa na lepszą pracę nerek. I dzięki niemu wolniej się starzejemy! Czy trzeba coś jeszcze  dodawać?

Przeciwwskazania do stosowania

Nie można stosować grzybka mając cukrzycę i nadużywając alkoholu. Koniecznie skonsultuj z lekarzem chęć stosowania grzybka, jeżeli regularnie przyjmujesz leki lub jeżeli jesteś w ciąży bądź karmisz piersią.


comments powered by Disqus

REKLAMA


Facebook

redakcja  |   o nas  |   dla mediów  |   reklama  |   współpraca  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2013 © ZdrowyPortal.com. Wszelkie prawa zastrzeżone