Imbir

imbir na przeziębienie
Imbir na przeziębienie, zdrowie, urodę - najlepszy! Foto: Greatist, flickr.com

Od przeszło 5000 lat imbir ceniony jest ze względu na swoje zdrowotne oraz smakowe właściwości. Już starożytni mieszkańcy Azji uważali go za jeden z najlepszych środków leczniczych, doskonałą przyprawę oraz niezastąpiony afrodyzjak. Nie mylili się!

Starożytna medycyna dalekiego wschodu już przed wiekami korzystała z cudownych właściwości imbiru. Azjatyccy uzdrowiciele podawali go chorym przy wielu schorzeniach, od problemów żołądkowo-jelitowych po problemy z erekcją. W czasach współczesnych do pomocy przyszła nam nauka, potwierdzająca i dająca dowody na skuteczność tej niezwykłej byliny. Warto używać imbir na przeziębienie, dla zdrowia oraz dla urody!

Najczęściej spotykany w Polsce jest imbir sproszkowany, tymczasem najzdrowszy jest świeży imbir, który kupimy praktycznie w każdym markecie. To właśnie taki imbir przyniesie nam najwięcej korzyści.

Imbir - właściwości

- Imbir jest bardzo skutecznym środkiem przeciwwymiotnym – zapobiega nudnościom i wymiotom. Napój imbirowy (kawałek startego na tarce imbiru zalanego wrzątkiem – 1 litr wody na 1 łyżkę stołową startego imbiru) skutecznie pomoże nam w walce z chorobą lokomocyjną jak i porannym kacem.

- zmniejsza wchłanianie cholesterolu przez organizm oraz ułatwia jego wydalanie

- pomaga w walce z migreną - regularnie stosowany zmniejsza częstość i ilość ataków, łagodzi również mdłości towarzyszące migrenie.

- reguluje trawienie poprzez pobudzanie wydzielanie soków trawiennych i żółci, przyśpiesza procesy detoksykacyjne w wątrobie

- Leczy wzdęcia, hamuje biegunki.

- Działają przeciwkaszlowo. Będąc kiedyś w Chinach złapało mnie paskudne przeziębienie – dokuczał mi natrętny kaszel. Wybawieniem dla mnie okazała się pewna nieznajoma, wiekowa już, Chinka, która widząc (i słysząc) mój kaszel, zaczepiła mnie, wyciągnęła woreczek i kazała sięgnąć mi do środka, wskazując palcem na moje gardło. Wyciągnąłem zasuszony kawałek czegoś, czego nie mogłem rozpoznać. Niepewnie wziąłem go do ust. Od razu wyczułem – imbir. Ssąc go, zastanawiałem się, czy to rzeczywiście pomoże mi w jakikolwiek sposób (nie znałem jeszcze właściwości imbiru). Efekt? Kaszel szybko zelżał, przynosząc mi względną ulgę. Warto mieć imbir pod ręką zamiast faszerować się tabletkami.

- usprawnia krążenie krwi i rozrzedza ją – dzięki temu chroni nas przed zlepianiem się płytek krwi, co może powodować zakrzepy, a w ostateczności zawał. Imbir może stanowić dobrą alternatywę dla osób, którym zalecono regularne przyjmowanie aspiryny, która „rozrzedza” krew, zmniejszając w ten sposób ryzyko zawału serca. Podobne działanie ma imbir, a w dodatku nie powoduje rozstroju żołądka, co często wywołuje aspiryna.

- Leczy przeziębienia i zwiększa odporność organizmu. Działa silnie odkażająco, rozprawia się z wirusami i bakteriami. Herbata imbirowa to znakomity lek na przeziębienie. Ścieramy na tarce surowy imbir (1 łyżka startego imbiru na 1 l wody). Gotujemy około 15 minut, zestawiamy z ognia i dodajemy łyżkę miodu oraz cytrynę. Pijemy na gorąco.

- Łagodzi skurcze menstruacyjne. Zawarte w imbirze związki mają działanie przeciwskurczowe. Zaleca się dodawać go do potraw podczas zespołu napięcia przedmiesiączkowego aby złagodzić bolesne skurcze macicy.

- pobudza ukrwienie narządów płciowych przez co wzmaga erekcję u mężczyzn, zwiększa percepcję (odbiór i analizowanie) wrażeń seksualnych zarówno u kobiet jak i mężczyzn

- Wyszczupla - przyspiesza spalanie tłuszczu.

Imbir w kuchni

Polecamy surowy, świeży imbir, który można dostać w większości marketów. Imbir trzeba obrać, najlepiej zeskrobując skórkę z fragmentu, z którego będziemy korzystać. Resztę warto umieścić w plastikowym pojemniku i schować do lodówki, żeby nie zwietrzał. Doskonale pasuje do potraw azjatyckich (stanowi bazę wielu dań), a na co dzień możemy dodawać go do owoców morza, tłustych mięs oraz do potraw słodkich, takich jak ciasta, pierniki, ciastka, czy owoce.

Doskonale komponuje się z przyprawami korzennymi, nie powinno się za to łączyć imbiru z ziołami gdyż kłócą się one z jego aromatem.

W marketach możemy kupić słoik z cienkimi plastrami imbiru w zalewie. Jest to tradycyjny, japoński sposób spożywania imbiru jako przekąski oczyszczającej podniebienie między posiłkami.

Imbir w kosmetologii

Imbir znajdziemy w wielu preparatach kosmetycznych – kremach modelujących, wyszczuplających (zawarte w imbirze składniki przyśpieszają spalanie tłuszczu), szamponach (polepszają wygląd włosów, pomagają w walce z łupieżem), tonikach do twarzy (zawarte w imbirze składniki rozszerzają pory skóry, przynosząc uczucie świeżości i rześkości) czy balsamów pielęgnacyjnych. Warto jednak sięgnąć czasem po imbir surowy i wprowadzić go do codziennej pielęgnacji - wcierany w skórę działa rozgrzewająco, przeciwbólowo, a ponadto zmniejsza obrzęki. Przynosi ulgę jeżeli będziemy go wcierać go przy zmarznięciu, zimnicy kończyn, blednicy i reumatyzmie. Połączony z olejem z dziurawca jest bardzo skuteczny w leczeniu trądzików.

Intensywny zapach imbiru ceniony jest również w perfumiarstwie, gdzie dodawany jest do składu perfum, głownie dla mężczyzn.

Przeciwwskazania

Odradza się zażywanie imbiru kobietom w ciąży oraz osobom cierpiącym na choroby przewodu pokarmowego np. chorobie wrzodowej lub refluksie żołądkowym.


comments powered by Disqus
Tagi: imbir   przyprawy  

REKLAMA


Facebook

redakcja  |   o nas  |   dla mediów  |   reklama  |   współpraca  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2013 © ZdrowyPortal.com. Wszelkie prawa zastrzeżone