Czy dzieci mają obowiązek zajać sie chorymi rodzicami?

Jak radzić sobie z problemami natury psychicznej?

Czy dzieci mają obowiązek zajać sie chorymi rodzicami?

Postprzez filip.reczek » 6 lip 2015, o 14:17

Temat niełatwy i dość kontrowersyjny, ale ważny i trzeba o nim mówić. W życiu każdego z nas przychodzi przecież taki czas, że nasi rodzice okazują się być coraz starsi i wymagają od nas opieki. Są schorowani, mają problemy z mieszkaniem samodzielnym, po prostu potrzebują naszej pomocy. Pytanie więc, czy taką opiekę powinniśmy zapewnić im osobiście, zabierając ich do swoich domów czy umieścić w profesjonalnej placówce, takiej jak np. dom opieki dla osób starszych, która też de facto jest formą opieki z naszej strony. Jak myślicie?
filip.reczek

Re: Czy dzieci mają obowiązek zajać sie chorymi rodzicami?

Postprzez monikacicha90 » 9 lip 2015, o 11:57

Jak najbardziej mają obowiązek. I tylko od ich sumienia zalezy czy umieszczą rodzica w domu opiekii czy we własnym domu.
monikacicha90

Postprzez krystynastryjak » 6 sty 2016, o 12:00

Moim zdaniem obowiązkiem dzieci jest zajmowanie się rodzicami! bez względu na sytuację trzeba im przecież pomóc! Kiedy dowiedziałam się, że moja mama jest chora to całymi dniami siedziałam na http://zdrowiepsychiczne.pl/, żeby móc zrozumieć jej problem i jej pomóc!
krystynastryjak

Postprzez goska96 » 1 mar 2016, o 12:37

Jestem dokładnie takiego samego zdania! Dzieci zawsze powinny zajmować się rodzicami bez względu na wszystko! Uczyliśmy się tego na studiach podyplomowych (http://www.zpsb.pl/studia-podyplomowe/kierunki/) z Rehabilitacji psychofizycznej w onkologii, że szczególnie w tych najtrudniejszych momentacha jak choroba i starość bliscy są nam niezbędni!
goska96

Postprzez m.michalsky » 20 wrz 2016, o 09:44

Myślę, że z samej wdzięczności za dar życia, dzieci powinny zająć się rodzicami. Nie wiem jak to jest w kwestii prawnej, ale nie zajęcie się rodzicem na starość to bestialstwo.
Nazywam się Marceli Michalski, jestem emerytowanym lekarzem. Ukończyłem Uniwersytet Jagielloński. Pracowałem w wielu przychodniach w Polsce np. Medica2000. Z chęcią odpowiem na wszystkie pytania.
m.michalsky

Postprzez kiki22 » 27 paź 2016, o 12:09

wydaje mi się , że mają obowiązek, nawet jeśli dziecko nie chce pomagać to rodzic ma prawo wystąpić o alimenty. Na szczęście mam duże mieszkanie i w moim przypadku rodzice po prostu się do mnie wprowadzą :)
Polecam wszystkim zainteresowanym kupnem domu super firmę - domy wrocław deweloper
kiki22

Postprzez NawrockaAsia » 12 cze 2018, o 16:50

Moim zdaniem tak
NawrockaAsia

Postprzez Andii » 13 cze 2018, o 13:32

tez uwazam to obowiazek dzieci, w koncu trzeba sie odwdzieczyc za wychowanie
Andii

Postprzez Aquala » 18 cze 2018, o 17:11

Też tak uważam. Niekoniecznie osobiście, bo wiadomo, ze każdy ma pracę, dzieci itd i się po prostu nie da, ale trzeba zadbać, żeby rodzice mieli odpowiednie warunki na starość. Moja mama przebywa aktualnie w Nowym Dworze Mazowieckim w ZOL Dom Rodzinny. Ma tam stałą, dobrą opiekę, a ja ją odwiedzam. Moim zdaniem to też jest forma opieki, zadbałam o to by mama miała najlepsze warunki z możliwych.
Aquala

Postprzez bienka » 25 lip 2018, o 13:53

To jest obowiązek prawny i od tego się raczej nie ucieknie, chyba, że w przeszłości zaistniały okoliczności wskazujące na spowodowanie przez rodziców uszczerbek na zdrowiu dziecka i nie utrzymuje z nimi kontaktu po uzyskaniu pełnoletności, bo takie sytuacje też się zdarzają. Wtedy nie wyobrażam sobie, by dziecko miało finansować opiekę albo zajmować się rodzicem osobiście. Teraz jesteśmy w takiej sytuacji z dziadkiem i już się zastanawiam, jak to będzie, gdy moi rodzice też nie będą zdolni do samodzielnej egzystencji.
bienka

Następna strona

Powrót do Zdrowie psychiczne